Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Časná nutriční intervence v těhotenství a u kojenců a její vliv na rozvoj alergie

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 6.12.2009

Časná nutriční intervence v těhotenství a u kojenců a její vliv na rozvoj alergie

Vzhledem k rostoucímu výskytu alergií se v posledních desítkách let intenzivně hledala opatření k prevenci alergie. Jedním z faktorů, které rozvoj alergie ovlivňují, je i výživa. Předpokládalo se, že dieta matky v těhotenství a v době kojení může mít na budoucí alergii dítěte vliv. Rozsáhlé studie však tento předpoklad vyvrátily, a nyní jsou tedy tato opatření považována za neúčinná a zbytečná.

Co je tedy prokazatelně doloženo a co doporučuje Americká akademie pediatrie? Doporučení se týkají zejména dětí, které mají zvýšené riziko rozvoje alergie. Jsou to děti, jejichž nejméně jeden příbuzný – rodič nebo sourozenec – jsou alergici.

Kojení minimálně do 4 měsíců věku je ochrání nebo oddálí projevy atopického ekzému, alergie na kravské mléko a hvízdání během časného dětství. Pokud dítě není kojeno, má určitý ochranný vliv výživa hypoantigenním mlékem s hydrolyzovanou kravskou bílkovinou. Platí to především pro ochranu před atopickým ekzémem. Podle některých studií ale nejsou všechna hypoalergenní mléka účinná stejně. Ochranný vliv nemá výživa sójovým mlékem.

Oddálení zavedení dalších potravin do stravy dále než po 6. měsíci nemá žádný ochranný vliv. Po 6. měsíci věku nemá již na rozvoj alergie vliv žádné dietní opatření a i děti v riziku rozvoje alergie mohou již dostávat běžnou kojeneckou stravu, stejně jako děti nerizikové, a rozvoj alergie to u nich nijak negativně neovlivní. Platí to i o vysoce alergizujících potravinách, jako jsou ryby, vejce a potraviny obsahující bílkovinu z arašídů. Ani oddálení jejich zavedení do stravy není v prevenci alergií prokazatelně účinné, a mohou tedy být podávány již po 6. měsíci věku.

Uvedená opatření platí pouze pro prevenci alergií; pokud se alergie již manifestuje, je pochopitelně nutné se vyvolávajícím potravinám vyhýbat.

(van)

Zdroj: Geer, F. a spol., Pediatrics, 2008, 121, 183–191

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dlouhodobá prognóza dětí s příznaky astmatu v předškolním věku

U mnoha předškolních dětí, které mají příznaky podobné astmatu, se v tomto útlém věku nedá rozhodnout, zda se o astma skutečně jedná, nebo zda jsou jejich obtíže pouze přechodným jevem.

Jsou dětští astmatici náchylnější k onemocnění angínou?

Astma patří k nejčastějším chronickým nemocem. Ve Spojených státech amerických jím trpí 30 miliónů lidí, celosvětově 300 miliónů. S astmatem se druží i další onemocnění, jako jsou alergická rýma a ekzém.

Alergická onemocnění nosu a účinnost a bezpečnost mometazonfuroátu

Rýmu můžeme rozdělit na několik forem: alergická, infekční a nonalergická, noninfekční. Alergická rýma je rozdělována na intermitentní a perzistující. Podkladem obou forem je alergický zánět, který často vede k větší náchylnosti k infekcím.Všechny novinky