Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Bezpečnost desloratadinu u alergické rinitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 4.6.2015

Bezpečnost desloratadinu u alergické rinitidy

Desloratadin je biologicky aktivní metabolit antihistaminika druhé generace loratadinu. Používá se k léčbě alergických onemocnění, mimo jiné i alergické rinitidy.

Autoři studie publikované v časopise Expert Opinion on Drug Safety, který se věnuje problematice bezpečnosti léčiv a jejich nežádoucím účinkům, se ve své práci zaměřili právě na bezpečnost tohoto léku. Podrobnou rešerší databáze Medline vyhledali preklinické i klinické studie věnující se bezpečnostnímu profilu desloratadinu.

Výsledky jejich metaanalýzy ukazují, že bezpečnostní profil desloratadinu je podobný jako u ostatních antihistaminik druhé generace. Desloratadin je vysoce selektivní pro histaminové H₁-receptory, nepřestupuje přes hematoencefalickou bariéru a má minimum nežádoucích účinků (včetně velmi malé úrovně sedace). Bezpečnost i tolerance této léčby je výrazně lepší než u antihistaminik první generace.

Desloratadin je bezpečný a dobře tolerovaný, nemá zásadní nežádoucí účinky na centrální nervovou soustavu nebo kardiovaskulární systém a má nízký potenciál k lékovým interakcím.

(epa)

Zdroj: González-Núñez V., Valero A., Mullol J. Safety evaluation of desloratadine in allergic rhinitis. Expert Opin Drug Saf. 2013 May; 12 (3): 445–53. doi: 10.1517/14740338.2013.788148. Epub 2013 Apr 11.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Levocetirizin nemá významné sedativní účinky

Jak ukázala dvojitě zaslepená kontrolovaná zkřížená studie, antagonista H1-histaminových receptorů, levocetirizin, nevykazuje významnou vazbu na H1-histaminové receptory v mozku, a proto nevede k výrazné sedaci.

Levocetirizin a rupatadin v léčbě chronické idiopatické kopřivky

Levocetirizin je hojně předepisován v léčbě chronické idiopatické kopřivky. O rupatadinu, novějším antihistaminiku, toho zatím v této indikaci mnoho nevíme. Podívejme se proto na jejich vzájemné srovnání.

Vliv antihistaminik na kvalitu spánku a celkové rozpoložení pacientů

Předmětem nedávno publikované studie je zhodnocení vlivu nové generace antihistaminik na náladu, kvalitu spánku, únavu a snovou úzkost v porovnání s klasickými antihistaminiky.Všechny novinky