Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Bezpečnost a účinnost epinastinu – 0,05% očních kapek – u pacientů se sezónní alergickou konjunktivitidou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 31.7.2011

Bezpečnost a účinnost epinastinu – 0,05% očních kapek – u pacientů se sezónní alergickou konjunktivitidou

Epinastin je vysoce selektivní antihistaminikum, blokátor H1 receptoru. Na trh byl ve světě uveden ve formě 0,05% roztoku očních kapek začátkem roku 2004 jako lék na svědění a pálení očí při alergické konjunktivitidě. Od té doby byl testován v preklinických i klinických studiích, jejichž souhrn lze nalézt v níže uvedeném článku. Zahrnuty jsou studie provedené celkově na 1 500 pacientech, a to i studie doposud nepublikované a zahrnující nežádoucí účinky, které se vyskytly až po uvedení produktu na trh.

Preklinické studie na zjišťování toxicity pro oko byly prováděny na mnoha druzích zvířat. Též byly prováděny na primátech, kde bylo používáno až 0,5% roztoku (zhruba desetinásobná dávka oproti dávce doporučené pro klinické využití) po dobu šesti měsíců. Přesto nebyly zjištěny náznaky projevů toxicity pro oko.

Klinických studií se účastnilo více než 1 500 dobrovolníků, u nichž bylo průběžně sledováno několik modalit – ostrost zraku, nitrooční tlak, morfologie oka pomocí biomikroskopického vyšetření štěrbinovou lampou a oftalmoskopem. Ve výsledku nebyly pozorovány statisticky významné rozdíly mezi jednotlivými skupinami dobrovolníků nebo nějaké individuální patologické nálezy.

Pouze 5 % subjektů studie předčasně ukončilo, z toho pouze 1,2 % pro nežádoucí účinky. Celkový výskyt nežádoucích účinků byl srovnatelný ve skupině, které byl podáván epinastin ve formě očních kapek – 23,1 % oproti skupině dobrovolníků, kterým bylo podáváno pouze vehikulum – u ní to bylo 20 %. Nejčastějšími subjektivními nebo objektivními stesky přitom byly pocit pálení v oku, folikulární spojivková reakce, hyperémie a svědění oka – opět srovnatelné v obou skupinách (5,5 % epinastin vs. 7,8 % vehikulum).

Po uvedení produktu na trh bylo zaznamenáno pouze 18 spontánních oznámení nežádoucího účinku na 450 000 preskripcí. Epinastin – 0,05% oční kapky – je dobře tolerován a jeho užívání při svědění a pálení očí z důvodu alergické konjunktivitidy je bezpečné.

(tms)

Zdroj: Trattler W. B.,Luchs J., Majmudar P.: Elestat (epinastine HCl ophthalmic solution 0.05%) as a therapeutic for allergic conjunctivitis. Int Ophthalmol Clin. 2006 Fall; 46 (4): 87–99.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Ekzém v dětském věku je vázán k alergickému astmatu u dospělých

Ekzém a rinitida jsou významně asociovány s incidencí a perzistencí atopického astmatu v dospělosti, jak publikovali v dubnu 2011 ve své studii australští vědci. Děti, které mají ekzém, zejména spolu se sennou rýmou, jsou až 9× náchylnější k rozvoji astmatu v dospělém věku.

Montelukast: zmírnění symptomů a protizánětlivý účinek u pacientů trpících astmatem a nazálními polypy

Leukotrieny, zejména LTC4, jsou důležitými mediátory zánětu dýchacích cest, bez ohledu na to, zda je zánět alergického či nealergického původu. V popředí zájmu dnes stojí četné teorie týkající se patogeneze aspirinové intolerance s následnou hyperprodukcí leukotrienů a inhibicí cyklooxygenázy.

Pořadí narození může ovlivnit riziko rozvoje alergií

U prvorozených dětí dochází mnohem častěji k rozvoji určitých typů alergie, než je tomu u jejich mladších sourozenců, což bylo tématem studie prezentované na letošním výroční mítinku Americké společnosti pro alergie, astma a imunologii.Všechny novinky