Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Bezpečnost a účinnost desloratadinu při léčbě sezonní alergické rýmy a chronické kopřivky

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 23.9.2010

Bezpečnost a účinnost desloratadinu při léčbě sezonní alergické rýmy a chronické kopřivky

Alergická rýma a chronická kopřivka jsou běžné nemoci, které významně zhoršují kvalitu života pacientů. Lékem první volby jsou v současnosti u těchto pacientů antihistaminika druhé generace.

Cílem postmarketingových studií německých a belgických lékařů bylo zjistit, jaká je účinnost, snášenlivost a bezpečnost desloratadinu podávaného 1× denně v dávce 5 mg při léčbě sezonní alergické rýmy nebo chronické kopřivky. Sezonní rýma je dnes podle nové klasifikace nazývána rýmou intermitentní, chronická kopřivka je taková, která trvá déle než 6 týdnů.

Studie se zúčastnilo celkem 77 800 pacientů ve věku od 12 let. Pro některou z uvedených diagnóz užívali desloratadin v dávce 5 mg denně v monoterapii po dobu průměrně 40 dní. Bylo zaznamenáno celkem 386 nežádoucích účinků u 287 pacientů. K nejčastějším patřila únava, bolesti hlavy, sucho v ústech a nauzea.

Snášenlivost byla drtivou většinou pacientů (98,5 %) hodnocena jako výborná. Pacienti hodnotili efekt léčby pomocí čtyřstupňové škály. Sledovali závažnost příznaků, narušení spánku a denních aktivit. Účinnost hodnotilo 59,4–88 % pacientů jako lepší v porovnání s předchozí léčbou jinými antihistaminiky. Nástup účinků byl považován za rychlejší než při předchozí léčbě u 51,6–82,4 % pacientů.

Desloratadin byl hodnocen jako účinný a bezpečný léky a většina pacientů, kteří před jeho nasazením užívali jiné antihistaminikum 2. generace, hodnotila desloratadin jako účinnější a nástup jeho účinku jako rychlejší.

(van)

Zdroj: Bachert, Claus; Maurer, Marcus; Clinical Drug Investigation. 30(2):109-122, February 1, 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kopřivka a infekce

K projevům kopřivky na kůži patří zarudlé edematózní svědivé kožní eflorescence velikosti od drobných pupínků až po plošné několikacentimetrové projevy. Jejich lokalizace se může rychle měnit, mizí a znovu se objevují. Mohou svědit, pálit, brnět a tyto problémy bývají nejčastější v noci.

Účinná inhalační technika kortikoidů u kojenců a malých dětí

Astma v kojeneckém a předškolním věku je obtížně rozpoznatelné od prostých hvízdavých bronchitid při virových infekcích. V některých případech je nutné vyčkat se stanovením diagnózy několik let. Léčba takových stavů se ale řídí podle závažnosti a četnosti obtíží bez ohledu na to, zda již je diagnóza upřesněna, či nikoliv.

Léčba astmatu v kojeneckém, batolecím a předškolním věku

Prvním předpokladem správné léčby je správná diagnóza. Kojenci a děti v předškolním věku mají velmi často některé příznaky astmatu, ale o astma se jednat ještě nemusí.Všechny novinky