#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Atopie u dětí a adolescentů s diabetem 1. typu

14. 3. 2009

Pomahačské (helper) T-lymfocyty (Th) hrají důležitou roli při rozvoji jak autoimunitních onemocnění, jakým je inzulindependentní diabetes mellitus 1. typu u dětí, tak atopických onemocnění.

Th-lymfocyty se dělí na Th1, které zajišťují obranu proti nitrobuněčným infekcím a jsou zodpovědné za rozvoj autoimunitních onemocnění, a Th2, které zajišťují obranu proti extracelulárním patogenům a jsou zodpovědné za rozvoj atopických onemocnění.

Oba typy Th-buněk pocházejí ze společného prekurzoru, Th0-buňky. Jakmile se imunitní reakce rozběhne jedním z uvedených směrů, má tendenci se progresivně tímto směrem polarizovat nadále. Th1- a Th2-lymfocyty vzájemně potlačují své aktivity. Panuje zjednodušená představa, že alergie jsou způsobeny převahou Th2-lymfocytů, autoimunity zase převahou Th1-lymfocytů. Pokud je to pravda, pak by u pacientů s autoimunitním onemocněním měl být výskyt alergií nižší než v běžné populaci.

Izraelští lékaři proto zkoumali výskyt atopických onemocnění u mladých diabetiků ve srovnání se zdravými dětmi. Studie se zúčastnilo 65 dětí s inzulindependentním diabetem a 74 nediabetických dětí, které do nemocnice přišly kvůli akutnímu onemocnění (poranění, teplota, bolesti břicha). Pacienti nebo jejich rodiče vyplnili nejprve dotazník zaměřený na výskyt atopických a autoimunitních onemocnění v jejich rodině a u nich samých. Potom jim byla odebrána krev a v séru byla stanovena hladina celkového IgE a panelu specifických IgE protilátek proti nejběžnějším inhalačním alergenům v dané oblasti.

Diabetické děti měly ve srovnání s kontrolní skupinou jak v osobní anamnéze, tak u svých prvostupňových příbuzných signifikantně vyšší výskyt autoimunitních onemocnění, jako je autoimunitní tyreoiditida a coeliakie. Obě skupiny dětí ale měly stejný výskyt atopických onemocnění (hodnoceno podle anamnézy a koncentrace celkové a specifických IgE protilátek).

Výsledek potvrzuje, že tradiční představa o Th1- a Th2-nerovnováze je příliš zjednodušená. Současný výskyt atopie u pacientů s autoimunitním onemocněním ukazuje, že patogeneze obou typů onemocnění je pravděpodobně složitější, nejspíše je porušena regulace imunity. V poslední době byly nově popsány regulační lymfocyty Th17 a další, které patrně hrají zásadní roli v patogenezi autoimunitních i atopických nemocí.

(van)

Zdroj: Gazit V. a spol., Allergy and Clinical Imunology, 2008, 10, 858–861.



Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#