Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Atopie u dětí a adolescentů s diabetem 1. typu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 14.3.2009

Atopie u dětí a adolescentů s diabetem 1. typu

Pomahačské (helper) T-lymfocyty (Th) hrají důležitou roli při rozvoji jak autoimunitních onemocnění, jakým je inzulindependentní diabetes mellitus 1. typu u dětí, tak atopických onemocnění. Th-lymfocyty se dělí na Th1, které zajišťují obranu proti nitrobuněčným infekcím a jsou zodpovědné za rozvoj autoimunitních onemocnění, a Th2, které zajišťují obranu proti extracelulárním patogenům a jsou zodpovědné za rozvoj atopických onemocnění.

Oba typy Th-buněk pocházejí ze společného prekurzoru, Th0-buňky. Jakmile se imunitní reakce rozběhne jedním z uvedených směrů, má tendenci se progresivně tímto směrem polarizovat nadále. Th1- a Th2-lymfocyty vzájemně potlačují své aktivity. Panuje zjednodušená představa, že alergie jsou způsobeny převahou Th2-lymfocytů, autoimunity zase převahou Th1-lymfocytů. Pokud je to pravda, pak by u pacientů s autoimunitním onemocněním měl být výskyt alergií nižší než v běžné populaci.

Izraelští lékaři proto zkoumali výskyt atopických onemocnění u mladých diabetiků ve srovnání se zdravými dětmi. Studie se zúčastnilo 65 dětí s inzulindependentním diabetem a 74 nediabetických dětí, které do nemocnice přišly kvůli akutnímu onemocnění (poranění, teplota, bolesti břicha). Pacienti nebo jejich rodiče vyplnili nejprve dotazník zaměřený na výskyt atopických a autoimunitních onemocnění v jejich rodině a u nich samých. Potom jim byla odebrána krev a v séru byla stanovena hladina celkového IgE a panelu specifických IgE protilátek proti nejběžnějším inhalačním alergenům v dané oblasti.

Diabetické děti měly ve srovnání s kontrolní skupinou jak v osobní anamnéze, tak u svých prvostupňových příbuzných signifikantně vyšší výskyt autoimunitních onemocnění, jako je autoimunitní tyreoiditida a coeliakie. Obě skupiny dětí ale měly stejný výskyt atopických onemocnění (hodnoceno podle anamnézy a koncentrace celkové a specifických IgE protilátek).

Výsledek potvrzuje, že tradiční představa o Th1- a Th2-nerovnováze je příliš zjednodušená. Současný výskyt atopie u pacientů s autoimunitním onemocněním ukazuje, že patogeneze obou typů onemocnění je pravděpodobně složitější, nejspíše je porušena regulace imunity. V poslední době byly nově popsány regulační lymfocyty Th17 a další, které patrně hrají zásadní roli v patogenezi autoimunitních i atopických nemocí.

(van)

Zdroj: Gazit V. a spol., Allergy and Clinical Imunology, 2008, 10, 858–861.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Desloratadin zlepšil příznaky astmatu a snížil spotřebu beta-2 mimetik u pacientů se sezonní alergickou rýmou a astmatem

Sezonní alergická rýma a astma jsou častou kombinací alergických onemocnění u jednoho pacienta. Plazmatická hladina histaminu a jeho metabolity v moči jsou v časné i pozdní fázi exacerbace astmatu zvýšeny.

Snížení obsahu soli v dietě zlepšuje funkci plic u pozátěžového astmatu

Námahou provokované astma se vyskytuje u 90 % astmatiků, u 35–40 % pacientů s alergickou rýmou a u 12–15 % lidí z celé populace. Mezi vrcholovými sportovci je pozátěžové astma udáváno u 18–26 % zimních olympijských sportovců, u 50 % běžkařů a také u 50 % letních olympioniků.

Potenciální fotokancerogenita topických kalcineurinových inhibitorů

Evropské dermatologické fórum (EDF) bylo založeno v roce 1997 jako nezisková odborná organizace. Jejími členy jsou vedoucí odborníci-dermatologové z většiny evropských zemí. Snahou tohoto fóra je zlepšovat znalosti o kožních onemocněních jak u odborné veřejnosti, tak u vládních organizací a pacientů a podporovat nejvyšší možnou úroveň prevence a léčby.Všechny novinky