Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Atopický ekzém je spojen s opožděnou protilátkovou odpovědí proti pneumokoku

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 12.10.2009

Atopický ekzém je spojen s opožděnou protilátkovou odpovědí proti pneumokoku

Devítileté děti s atopickým ekzémem mohou mít sníženou odpověď na očkování polysacharidovou pneumokokovou vakcínou. V situaci, kdy je průběh ekzému závažný a nereaguje na běžnou léčbu, je vždy nutno pomýšlet na poruchu imunity typu Omennova, Wiscott-Aldrichova, Jobova či Nethertonova syndromu nebo na jiný závažný imunodeficit. Jsou to většinou poruchy buněčné imunity se sníženou funkcí T-lymfocytů.

Kromě toho byla popsána souvislost těžkého atopického ekzému a deficitu protilátkové imunity ve třídě IgG2. IgG2 protilátky jsou zodpovědné zejména za reaktivitu proti polysacharidovým antigenům, které jsou obsaženy například v povrchovém pouzdru pneumokoků, hemofilů nebo meningokoků. Imunitní odpověď proti těmto antigenům zraje pomalu i u zdravých dětí, kde dosahuje hodnot dospělých až ve školním věku.

Autoři studie sledovali 2 skupiny dětí, které byly očkovány pneumokokovou polysacharidovou vakcínou. Celkem 35 dětí průměrného věku 8,8 roku trpělo závažným atopickým ekzémem, ale nemělo častější infekce dýchacích cest. Kontrolních 36 dětí průměrného věku 6 let mělo opakované infekce dýchacích cest, ale nebyl jim prokázán žádný primární imunodeficit. Všechny děti byly v uvedeném průměrném věku očkovány vakcínou Pneumovax II, což je 23valentní pneumokoková polysacharidová vakcína.

Pouze 17 % dětí s atopickým ekzémem odpovědělo na vakcinaci tvorbou IgG protilátek. V kontrolní skupině to bylo 57 % dětí. Děti se závažným atopickým ekzémem mají i ve věku téměř 9 let sníženou imunitní odpověď proti polysacharidovým antigenům, jako je pneumokokový kapsulární polysacharid. Vývoj této složky imunitní odpovědi je u nich tedy opožděn.

(van)

Zdroj: Arkwright, P.-D. a spol., Clin Exp Immunol, 2000, 122, 16–19.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Těhotenství prožité na farmě může být prevencí rozvoje alergie u dítěte

Jedním ze slibných modelů přirozené prevence alergie je pobyt – zejména v útlém dětství – na venkově, na farmě.

Vliv podávání vybraných probiotických kmenů na rozvoj atopického ekzému

Alergická onemocnění jsou v dětství velmi častá a počty alergiků ve vyspělých zemích stále narůstají. Lékaři a vědci proto usilují o nalezení vhodných preventivních opatření. Tzv. hygienická hypotéza spekuluje o tom, že rozvoj alergií je spojen s nedostatečnou nebo nevhodnou mikrobiální stimulací v časném dětství.

Intranazální kortikosteroidy a adrenální suprese

Alergická rýma patří k běžným chronickým onemocněním a často se vyskytuje současně s dalšími alergickými chorobami, jako jsou astma a atopická dermatitida.Všechny novinky