Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Astma, rýma a noční dušnost

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 30.5.2011

Astma, rýma a noční dušnost

Astma s mnohočetnými příznaky ("multi-symptom asthma"), kdy má astmatik na zavedené léčbě ataky dušnosti a opakovaného sípotu a k tomu alespoň jednu další obtíž spojenou s dýcháním, je podle výzkumů švédských lékařů daleko častěji spojeno s nosní obstrukcí a rýmou než astma s chudou symptomatologií. Tito pacienti mají navíc dvakrát častěji než ostatní astmatici riziko vzniku nočních záchvatů. Vyplývá to z výsledků velké randomizované švédské studie, do níž bylo zahrnuto více než osmnáct tisíc respondentů.

Zmiňovaná studie se uskutečnila v průběhu roku 2008. Účastníkům bylo rozesláno na třicet tisíc dotazníků, ve kterých odpovídali na otázky týkající se astmatu a jeho léčby, alergické rýmy, respiračních a nosních symptomů. Vědci sledovali souvislost multisymptomového astmatu s nosními příznaky, a to zejména chronickou rinosinusitidou, definovanou jako přetrvávaní nosních příznaků déle než 12 týdnů v roce.

Analýza získaných dat prokázala 2,1% výskyt multisymptomového astmatu v celkové populaci. Tito astmatici jsou na rozdíl od astmatiků s chudou symptomatologií více než dvojnásobně ohroženi nočními záchvaty (p < 0,0001). Prevalence alergické rinitidy byla sice v obou skupinách stejná, ale nosní obstrukce a rýma se významně častěji objevovaly u multisymptomového astmatu. Riziko vzniku multisymptomového astmatu bylo významně zvýšeno, pokud byl přítomen jeden nebo více příznaků chronické rinosinusitidy (p < 0,01).

Studie prokázala těsný vztah výskytu vícero nazálních symptomů a multisymptomového astmatu. Tato souvislost tedy poukazuje na význam diagnostiky astmatu u pacientů s nazálními symptomy a naopak.

(zak)

Zdroj: Lötvall J., Ekerljung L., Lundbäck B. Multi-symptom asthma is closely related to nasal blockage, rhinorrhea and symptoms of chronic rhinosinusitis-evidence from the West Sweden Asthma Study. Respir Res. 2010 Nov 26; 11: 163.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Druhotný účinek mometazonu a desloratadinu na přežívání eozinofilů a sekreci cytokinů z epiteliálních buněk

Ačkoliv antihistaminika a topické kortikosteroidy jsou v kombinaci využívány k léčbě alergické rinitidy, jejich druhotný účinek nebyl dosud demonstrován.

Alternativní medicína v léčbě alergických onemocnění

Vzhledem k tomu, že alergická onemocnění patří mezi chronická a ani moderní medicína většinou neumí odstranit samotnou příčinu alergie, zajímá se mnoho pacientů a jejich rodin o možnosti alternativní léčby.

Život v oblasti s vysokou kriminalitou může zhoršovat průběh astmatu u dětí

Podle závěrů studie prezentované na konferenci Pediatric Academic Societies může kontakt s násilnou kriminalitou u dětí vyvolávat exacerbace astmatu.Všechny novinky