Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Astma jícnu alias eozinofilní ezofagitida

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.4.2012

Astma jícnu alias eozinofilní ezofagitida

Eozinofilní ezofagitida (EE) je zánětlivé onemocnění jícnu, které bylo důkladněji popsáno až v posledních dekádách. Eozinofily se běžně vyskytují v celém gastrointestinálním traktu s výjimkou jícnu, kde chybí. U EE infiltrují eozinofily jícen a způsobují poškození sliznice a rozvoj zánětu.

Výskyt EE není věkově omezen. Jednotlivé symptomy se však liší dle věku postiženého. U batolat a malých dětí se jedná nejčastěji o vomitus, odmítání jídla a dušení se při jídle. U školních dětí a dospívajících pozorujeme dysfagii, abdominální bolest a regurgitaci. Dospělí pacienti bojují s dysfagií a urputným pálením žáhy, které často vyústí až k vyhýbání se stravě. Sliznice jícnu je u dospělých dlouhodobým zánětem značně poškozená, často se tak vyskytují i některé abnormality. Například Schatzkiho prstenec či achalázie. Ačkoliv většina symptomů je stejných jako u gastroezofageálního refluxu, pacienti s EE na léčbu antacidy a antiulcerózy nereagují.

Úspěšná diagnóza je závislá na pacientových klinických projevech a na histologickém vyšetření sliznice středního jícnu. Zde k průkazu EE stačí výskyt více než 15 eozinofilů/HPF (high power field) ve více vzorcích. Vzhledem k tomu, že kolem 75 % pacientů má v osobní či rodinné anamnéze potvrzeno některé z atopických onemocnění či alergii, někdy se o EE mluvívá jako o astmatu jícnu.

Nemocní by měli být léčeni pod dohledem alergologa a gastroenterologa. Strategie terapie zahrnuje nejen medikamenty, ale i úpravu stravovacích návyků. Ty jsou důležité zejména u dětí a adolescentů, kde obvykle zajistí dostatečnou kompenzaci. Vhodný je pomalý příjem potravy, dostatečné zapíjení a rozžvýkání malých soust, vyhýbání se příliš tuhé stravě. V terapii jsou indikovány kortikosteroidy, modifikátory leukotrienů, biologika a mechanické dilatátory jícnu.

Dlouhodobá prognóza bohužel není známa. Časté je střídání symptomatických epizod a remisí. Vzhledem k tomu, že je výskyt atopických onemocnění na vzestupu, lze očekávat, že v budoucnu se s EE budeme setkávat častěji.

(msd)

Zdroj: Stuart Carr and Wade Watson. Eosinophilic esophagitis. Allergy, Asthma & Clinical Imunology. Publikováno online dne 10. 11. 2011

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efekt kombinace inhalačního montelukastu a inhalačního mometasonu na kontrolu chronického astma bronchiale

Účinnost orálně podávaného montelukastu u chronického astmatu bronchiale (AB) je dobře známá. Montelukast je také účinný jako přídatná látka v terapii AB, které není dobře kontrolované při podávání inhalačních kortikosteroidů (ICS).

Sérové koncentrace mikronutrientů a výskyt astmatu v dětském věku – výsledky studie PIAMA

Dosavadní výzkum poukazuje na vliv stopových prvků na dětské astma, přičemž tato zjištění pochází zatím zejména z průřezových studií s využitím údajů o nutričním příjmu, které ale nejsou přesným ukazatelem nutričního stavu.

Vztah alergenů ve vnitřních prostorách k astmatu – role kočičích alergenů

Vzduch ve vnitřních prostorách, jež obýváme, obsahuje široké spektrum částic, ty zahrnují různé cizorodé bílkoviny a také neorganické částice, které jsou často produktem kouření.Všechny novinky