Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Antioxidanty ve stravě a alergická senzibilizace malých dětí

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 26.12.2009

Antioxidanty ve stravě a alergická senzibilizace malých dětí

mrkevAlergická onemocnění patří ve vyspělých zemích k nejčastějším chronickým onemocněním dětí. Příčin je patrně mnoho, faktory prostředí hrají jistě významnou roli. O tom, že zdraví je ovlivněno složením stravy, nikdo nepochybuje.

Z vyššího výskytu alergií je obviňováno mimo jiné nedostatečné množství antioxidantů ve stravě. Toto zkoumala již celá řada studií u dospělých, u dětí zatím podobné údaje chybí. Britští lékaři proto zkoumali vliv konzumace antioxidantů ve věku 5 let na atopii v 5 a 8 letech. Studie byla součástí The Manchester Asthma and Allergy Study (MAAS).

Děti byly sledovány od narození. Rodiče vyplnili dotazník týkající se respiračních onemocnění a také podrobný dotazník příjmu stravy. V 5 a 8 letech byly dětem provedeny alergologické kožní prick testy a v 5 letech také stanovení hladin IgE. Podle údajů rodičů bylo vypočteno množství přijímaných vitamínů A, C a E. Hodnoceno bylo celkem 861 dětí.

Množství beta-karotenu ve stravě bylo spojeno se sníženým rizikem alergické senzibilizace ve věku pěti a osmi let a s nižšími hladinami IgE. Příjem vitamínu E byl spojen se zvýšeným rizikem alergické senzibilizace, ale pouze ve věku 5 let. Spojitost příjmu antioxidantů s ekzémem nebo wheezingem nebyla prokázána.

Výsledky studie ukazují, že antioxidanty v potravě mohou hrát roli při rozvoji alergické senzibilizace u dětí. Jejich vliv na alergická onemocnění bude vyžadovat další studie.

(van)

Zdroj: Patel, S., Allergy 2009, 64, 1766–1772.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Desloratadin v kombinaci s montelukastem potlačují pozdní bronchokonstrikci po inhalaci alergenu

Po inhalaci alergenů dochází u astmatiků s alergickým astmatem k rozvoji bronchiální obstrukce, která dosahuje maxima za 20–30 minut po inhalaci. Jedná se o tzv. časnou astmatickou reakci. Je způsobena IgE mediovanou degranulací žírných buněk a tvorbou nových prozánětlivých mediátorů – leukotrienů.

Časná nutriční intervence v těhotenství a u kojenců a její vliv na rozvoj alergie

Vzhledem k rostoucímu výskytu alergií se v posledních desítkách let intenzivně hledala opatření k prevenci alergie. Jedním z faktorů, které rozvoj alergie ovlivňují, je i výživa.

Dlouhodobá prognóza dětí s příznaky astmatu v předškolním věku

U mnoha předškolních dětí, které mají příznaky podobné astmatu, se v tomto útlém věku nedá rozhodnout, zda se o astma skutečně jedná, nebo zda jsou jejich obtíže pouze přechodným jevem.Všechny novinky