Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Antihistaminika s imunomodulačním účinkem nejen pro alergiky − kazuistika

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 2.9.2017

Antihistaminika s imunomodulačním účinkem nejen pro alergiky − kazuistika

Antihistaminika s imunomodulačním účinkem jsou pro svůj protizánětlivý účinek a pro imunomodulační vlastnosti užívána nejenom jako úlevový lék pro zmírnění akutních alergických příznaků, ale také jako léky s preventivním účinkem. A nejen u alergiků.

Úvod

Antihistaminika s imunomodulačním účinkem (AIU) jsou pro svůj protizánětlivý účinek a imunomodulační vlastnosti užívána nejenom pro zmírnění akutních alergických příznaků, ale také dlouhodobě, jako léky s preventivním účinkem. Alergií vyvolané zánětlivé změny je vhodné tlumit v co největší šíři a co nejdříve. Toto platí zejména u dětí, kde je třeba myslet na možnost dlouhodobého rozvoje a zhoršování alergického onemocnění, jehož významnou součástí je i bronchiální astma. U pacientů se souběhem alergické rýmy a astmatu svými protizánětlivými účinky může pravidelné užívání AIU vést ke snížení dávky astmatických léků.

Popis případu

Jedenáctiletý chlapec byl v létě odeslán do alergologické ambulance s akutními polinotickými projevy: nosní obstrukcí, konjunktivitidou a atakami kašle a dušnosti. Předtím prodělal dvě polinotické sezóny s mírnějším průběhem a byl léčen antihistaminiky dle potřeby. Nyní bylo indikováno antihistaminikum s imunomodulačním účinkem (cetirizin), nosní i inhalační kortikoid (budesonid), bronchodilatans (terbutalin) a vazokonstrikční oční kapky s obsahem antazolinu a tetryzolinu. Na léčbě došlo brzy k úlevě a ke stabilizaci stavu. Po sezóně byly všechny léky vysazeny.

Alergologické vyšetření prokázalo alergii na pyly trav a obilí. Byla doporučena specifická imunoterapie alergenem, kterou rodina chlapce odmítla. Před začátkem další pylové sezóny dostal jako pravidelnou medikaci AIU (levocetirizin), inhalační kortikoid (budesonid) a úlevové léky dle potřeby. Na této léčbě měl pouze mírné příznaky rýmy a konjunktivitidy, bez astmatických obtíží, bez potřeby podávání úlevových léků.

V dalším roce byl indikovaný k pravidelnému užívání pouze levocetirizin, léčba astmatických obtíží byla podávána podle potřeby. Sezóna opět proběhla jen s mírnými projevy rýmy a konjunktivitidy, bez dechových potíží; spirometrická vyšetření byla zcela v normě.

Bludný kruh je třeba přerušit

Anihistaminika s imunomodulačním účinkem se v praxi často využívají i pro svůj příznivý účinek v souvislosti s infekcemi. Virové infekce potencují mechanismy alergického zánětu a sliznice alergiků jsou senzitivnější k infekcím, což vede ke vzniku bludného kruhu. V této situaci se pozitivně uplatňuje vystupňovaný protizánětlivý a imunomodulační účinek, který vykazují např. levocetirizin a desloratadin.

Podávání AIU během infekcí dýchacích cest se osvědčuje i u stabilizovaných alergických pacientů, kteří nemají pravidelnou léčbu. Imunomodulační účinek se projevuje snížením četnosti a zmírněním průběhu infekcí, a to i u nealergických dětí.

(pez)

Zdroj: Janíčková H. Antihistaminika s imunomodulačním účinkem v léčbě alergií. Pediatrie pro praxi 2007; 1: 33−35.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přecitlivělost na pyly patří mezi nejčastější alergická onemocnění. Jak na ni vyzrát?

V posledních letech došlo ke geometrickému nárůstu alergických onemocnění ve všech věkových skupinách, zvláště u dětí. Mezi nejčastější alergická onemocnění patří přecitlivělost na pyly. Prevalence je nejnižší v raném dětství do 5 let, pak prudce stoupá, vrcholí v adolescenci a časné dospělosti, s pokročilým věkem opět klesá. Vyskytuje se častěji ve městech než na vesnicích. Nejedná se o život ohrožující problém, výrazně však zhoršuje jeho kvalitu.

Existuje spojitost mezi ADHD a alergickou rinitidou?

Spojitost poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD − attention deficit hyperactivity disorder) a alergické rinitidy je stále kontroverzní otázkou. Vědci z amerického výzkumného centra IMMUNOe již ve své předchozí práci poukázali, že možným společným jmenovatelem nervového a imunitního systému by mohl být nervový růstový faktor (NRF).

Zlepšení alergické rinitidy u dětí při užívání desloratadinu

Studie provedená celkem v 5 zemích Latinské Ameriky prokázala účinnost a bezpečnost desloratadinu jakožto prostředku ke zmírnění příznaků alergické rinitidy u dětí ve věku 6–12 let. V průběhu studie došlo k významnému zlepšení klinických symptomů tohoto onemocnění.Všechny novinky