Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Analýza bronchoalveolární laváže identifikuje podtyp astmatu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 14.5.2008

Analýza bronchoalveolární laváže identifikuje podtyp astmatu

Vědci z lékařské fakulty při Texaské univerzitě v Galvestonu zjistili, že typ a množství exprese cytokinu v tekutině z bronchoalveolární laváže (BAL) může sloužit pro rozlišení různých podtypů astmatu a může v budoucnosti pomoci vybrat optimální léčbu. Výsledky studie její autoři uveřejnili v lednovém čísle časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Výzkumníci v rámci studie měřili množství 25 cytokinů v BAL odebrané od 84 pacientů s astmatem (41 pacientů mělo těžké astma, 43 pacientů mělo mírné až středně těžké astma).

Podle typů cytokinů vědci identifikovali 4 skupiny pacientů. Mezi těmito skupinami nalezli více než 15 různých variabilit. Skupina sestávající zejména z pacientů s těžkou formou astmatu vykazovala rozdíly v obsahu buněk, bylo pro ni ale charakteristické zhoršení plicních funkcí a zvýšená odpověď na provokaci metacholinem. V této skupině bylo nejvíce zastoupeno 10 specifických cytokinů.

Vědci vyvinuli metodu, pomocí které bylo možné předpovídat přecitlivělost na metacholin s 88% přesností. Hodnotila se při ní zejména přítomnost cytokinů IL-2, IL-4 a IL-5. Počet eozinofilních granulocytů v BAL se rovněž lišil podle senzitivity k metacholinu.

Autoři studie uvedli, že tato metoda by mohla pomoci k objektivní klasifikaci podtypů astmatu.

(sys)

Zdroj: J Allergy Clin Immunol 2008;121:30-37.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nosní sprej s mometazonfuroátem – přehled bezpečnosti a celkových nežádoucích účinků

Vývoj lékových forem obsahujících kortikoidy k místnímu podání na nosní sliznici vedl k omezování léčby celkově podávanými kortikoidy.

Opožděná anafylaktická reakce na ořechy po podání epinefrinu

Velká většina alergických a anafylaktických reakcí na potraviny začíná do třiceti minut po požití. Průběh může být bifázický se znovuobjevením příznaků po jejich předchozím ústupu až u 20 % anafylaktických reakcí. Takové opožděné příznaky se většinou objeví za 8 hodin po zvládnutí prvních projevů.

Nástup účinku mometazonfuroátu v nosním spreji u sezonní alergické rýmy

Kortikosteroidy pro podání na nosní sliznici patří v léčbě alergické rýmy k běžně používaným lékům. Dokážou dobře ovlivnit všechny příznaky jak sezonní, tak celoroční alergické rýmy. Někteří lékaři však stále mají obavu z možných systémových vedlejších účinků, a také se domnívají, že tyto léky mají pomalý nástup účinku.Všechny novinky