Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Anafylaxe po želatinových čípcích

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 8.5.2010

Anafylaxe po želatinových čípcích

Želatina může vyvolávat alergické reakce, včetně těch nejzávažnějších. Jejich riziko je větší u pacientů s potravinovými alergiemi. K senzibilizaci může dojít i po podání některých očkovacích látek a také mnoho léků obsahuje želatinu. Do běžných potravin je želatina často přidávána ke zlepšení konzistence. Jsou to například jogurty, ale může být používána i k čiření vín.

Z vakcín, které jsou nebo byly používány v naší republice, obsahuje želatinu Trivivac, Movivac, Mopavac, Pavivac a Rabipur. Většinou již dnes tyto očkovací látky používány nejsou, v minulosti však byly podávány rutinně, a tak mohlo u vnímavých jedinců dojít k senzibilizaci.

V Japonsku bylo popsáno několik celkových reakcí u dětí, které pro uklidnění dostaly chloralhydrátový čípek, obsahující želatinu. U většiny postižených se nejprve objevila kopřivka, otoky, potom i dušnost, hvízdavý dech a u některých i pokles tlaku. U všech byly při následném vyšetření v krvi prokázány alergické protilátky proti želatině.

Protilátky proti chloralhydrátu neměl žádný z pacientů. U nás čípky obsahující želatinu nejsou na trhu žádné, k reakcím by však mohlo dojít po podání některých léků.

Pacienti, kteří prodělají závažnou alergickou reakci, jejíž příčina není zcela objasněna, by měli být vyšetřeni na možnou alergii na želatinu, která může být skrytou součástí mnoha potravin nebo léků.

(van)

Zdroj: Sakaguchi M., Inouye S.; J Allergy Clin Immunol. 2001 Dec; 108 (6): 1033–4.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv parazitárních onemocnění na alergie

Epidemiologické a experimentální údaje ukazují, že by parazitární infekce mohly mít určitý projektivní vliv na rozvoj alergií. Je při nich totiž indukována tvorba protialergicky působících regulačních lymfocytů a cytokinů, jako je IL-10.

Účinnost čtyřnásobně vyššího dávkování levocetirizinu a deslotratadinu u obtížně léčitelné kopřivky

Chronická kopřivka je definována jako denně se vyskytující příznaky kopřivky po dobu minimálně 6 týdnů. Není to onemocnění ohrožující život, ale značně zhoršuje jeho kvalitu. V tomto ohledu je srovnatelné s těžkou ischemickou chorobou srdeční a je horší než respirační alergie.

Psí modely astmatu a CHOPN

Psi jsou v hojné míře používáni jako zvířecí model pro výzkum astmatu a chronické plicní obstrukční nemoci. O průběhu těchto nemocí u psů bylo již nashromážděno mnoho poznatků.Všechny novinky