Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergie na víno

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 18.5.2007

 Alergie na víno

Nežádoucí alergické reakce po požití vína jsou známé.

Jsou většinou způsobené intolerancí histaminu, který je obsažen v červených vínech, nebo intolerancí konzervačních látek sulfitů, která je závislá na požitém množství. Pravá alergie vyvolaná protilátkami IgE je velmi vzácná. Popsaný případ je prvním dokumentovaným případem pravé alergické reakce na víno.

Pětatřicetiletý pacient trpící potravinovou alergií na čekanku, broskev a jahodu měl ve věku 28 let poprvé kopřivku i po požití hroznů bílého a červeného vína. Kožní testy i stanovení specifického IgE proti alergenům z hroznů byly pozitivní. Přesto pití vína jako nápoje u pacienta nevyvolávalo obtíže. Avšak za 4 roky poté prodělal anafylaktickou reakci po vypití sklenky Prosecca.

Kožní prick testy byly pozitivní v ředění 1:10 s víny Prosecco, Chardonnay, Cabernet franc a Nero d’Avola. Chianti vyvolalo pozitivní reakci až v ředění 1:3. Sulfity ani při požití 200 mg vína reakci nevyvolaly. Prosecco bylo dále ultrafiltrací rozděleno na frakce o různé molekulové hmotnosti, a s těmi byly opět provedeny prick testy. Pacient reagoval pouze na frakci o molekulové hmotnosti nad 50 000. Je zajímavé, že požití grappy u pacienta reakci nevyvolalo. Grappa je alkoholický nápoj získaný destilací, a nikoli fermentací jako víno.

Vinné proteiny o molekulové váze nad 50 000 jsou obsaženy v mnoha potravinových doplňcích, a mohou tedy být skrytou příčinou těžkých alergických reakcí na různé potraviny.

(van)

Zdroj: F. Borghesan a spol., Allergy 2004.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,4/5, hodnoceno 19x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba očních projevů alergické rýmy

 Oční příznaky alergické rýmy bývají často podceňované. Přesto tyto projevy výraznou měrou snižují kvalitu života pacientů s alergickou rýmou. Oční alergické projevy se objeví u 20 % alergiků, kteří jsou vystaveni působení alergenu pouze nazální cestou. To naznačuje, že ke vzniku těchto projevů není potřeba přímý kontakt spojivky s alergenem.

Nesedativní antihistaminika zlepšují kognitivní funkce

 Alergická rýma, ať už sezonní, nebo celoroční, je onemocnění s častým a stále se zvyšujícím výskytem v populaci. Ke zvládání nepříjemných alergických příznaků jsou často používána také orální antihistaminika.

Alergická rýma v ordinaci praktického lékaře

Přestože úvodní vyšetření pacienta a plán terapie alergické rýmy stanovuje alergolog (někdy v úzké spolupráci s otorinolaryngologem), rutinní péče o alergika s tímto stále častějším onemocněním je většinou na bedrech praktického lékaře.Všechny novinky