Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergie na kortikoidy u astmatiků

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 11.6.2010

Alergie na kortikoidy u astmatiků

Inhalační kortikoidy patří k základním lékům v dlouhodobé protizánětlivé léčbě astmatu dospělých i dětí. Patří také k základním lékům používaným k tlumení jakékoliv imunitní reakce. Používají se nejen k léčbě alergií, ale také k potlačení odhojení transplantátu a také k léčbě autoimunitních onemocnění.

Je proto překvapivé, že tyto léky mohou vyvolat i alergické reakce – jak okamžité, tak oddálené. Takové reakce byly nejčastěji popsány po metylprednizolonu a hydrokortizonu u pacientů s astmatem a po transplantaci ledvin a jsou popisovány také u pacientů s kožními nemocemi. Jedná se o reakce okamžitého i oddáleného typu. U astmatiků byly popsány reakce na celkově podávané i inhalační kortikoidy.

Finští lékaři vyšetřili 51 astmatiků, kteří měli nějaké nežádoucí reakce po léčbě inhalačními steroidy. Jednalo se nejčastěji o nepříjemné pocity v ústech, chrapot, kožní reakce, kašel a dušnost. Kontrolní skupinu tvořilo 50 pacientů léčených inhalačními steroidy, kteří vedlejší reakce nepopisovali. Účastníkům studie byly provedeny epikutánní kožní testy s betametazonem, hydrokortizonem a budezonidem a inhalační testy s beklometazonem a flutikazonem.

Dva pacienti z těch, kteří popisovali nežádoucí reakce na podávání inhalačních steroidů, měli reakci při provedení epikutánních testů. Jeden na beklometazon a druhý na beklometazon a budezonid. Příznaky u prvního pacienta byly kožní – rozsáhlý ekzém po použití inhalačního beklometazonu – a chrapot a podráždění sliznic po inhalaci flutikazonu. Druhý pacient měl rozsáhlou vyrážku po 4. dávce inhalačního budezonidu.

Oddálenou i časnou přecitlivělost na kortikoidy musíme při nežádoucích reakcích na léčbu brát v úvahu i u astmatiků. Řešením této situace je změna léku.

(van)

Zdroj: Kilpio K, Allergy, 2003, 58, 1131–1135.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zvýšení bronchiální hyperreaktivity v období menstruace

Hormonální vliv na plicní funkce je znám již dlouhou dobu. Astma se často zhoršuje v pubertě, během těhotenství a v době před začátkem menstruace. Tento jev byl popsán již v roce 1931. Funkci plic však v tomto období nikdo podrobněji nezkoumal. Porozumění těmto změnám může přinést i praktické důsledky pro léčbu pacientek.

Očkování proti chřipce u pacientů s alergií na vejce

Pandemie chřipky v roce 2009–2010 vyvolala u nás mnoho diskusí o vhodnosti a bezpečnosti očkování. Ve většině vyspělých zemí je očkování proti chřipce zcela běžné. Ve Skandinávii je každoročně naoočkováno okolo 80 % populace, včetně malých dětí.

Konzumace sóji nezvyšuje riziko senzibilizace na buráky

Počty osob s alergií na buráky narůstají a pozorované reakce jsou velmi často ty nejzávažnější – anafylaxe.Všechny novinky