Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergie na beta-laktamová antibiotika u zdravotních sester

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 10.2.2011

Alergie na beta-laktamová antibiotika u zdravotních sester

Alergie na beta-laktamová antibiotika nejsou v naší populaci ničím neobvyklým. V důsledku jejich zvyšujícího se počtu se lékaři musí často uchylovat k alternativní alergické terapii. Potenciálně nebezpečná ale mohou být tato antibiotika i pro zdravotnický personál, který s nimi přichází do styku téměř denně. A právě na kontaktní dermatitidu vzniklou po kontaktu s beta-laktamovými antibiotiky se ve své studii zaměřili jihokorejští lékaři.

Kontaktní dermatitidy bývají nejčastějšími projevy alergie na beta-laktamová antibiotika u zdravotních sester. Jihokorejští lékaři proto právě mezi zdravotními sestrami provedli průzkum, jehož výsledky mají pomoci k tomu, aby se těmto kontaktním alergiím dalo snáze předcházet.

Osloveno bylo celkem 539 zdravotních sester, které měly vyplnit alergologický zdravotní dotazník. Ze 457 sester, které odpověděly na dotazník, podstoupilo 427 ještě fyzikální vyšetření rukou k detekci alergických projevů. 318 sester pak navíc absolvovalo prick testy na konkrétní beta-laktamová antibiotika (cefotiam, cefoperazon, ceftizoxim, flomoxef, piperacilin a penicilin G). Výběr pro další testování byl proveden na základě pozitivní alergologické anamnézy.

Pozitivní výsledky prick testů se podařilo prokázat u 8 z celkem 318 testovaných zdravotních sester, což činí zhruba 2,6 %. Kontaktní dermatitida ve fázi jedna pak byla pozorována u 38 sester, ve fázi dvě pak u 3 sester. Pozitivní kožní testy byly častější u sester s pozitivními projevy dermatitidy.

Jako rizikové faktory alergie na beta-laktamová antibiotika lékaři odhalili jak anamnézu alergické rinitidy a nočního kašle, tak i například různé potravinové alergie. Z toho plyne, že atopie může být poměrně zásadním rizikovým faktorem, navíc výsledky svědčí i pro to, že jednotlivé alergie jsou spolu provázány a jedna většinou zvyšuje pravděpodobnost výskytu i těch ostatních.

(kam)

Zdroj: Choi I. S. et al.: Beta-lactam antibiotic sensitization and its relationship to allergic diseases in tertiary hospital nurses. Allergy Asthma Immunol Res. 2010 Apr; 2 (2): 114–22.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost desloratadinu u perzistující alergické rinitidy

V roce 2001 byla alergická rinitida na základě tzv. ARIA guidelines (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma) rozdělena do čtyř kategorií podle závažnosti a doby trvání příznaků a také dopadu na kvalitu života pacientů.

Jsou kožní defekty klíčovým spouštěčem atopické dermatitidy?

Co bylo dříve – slepice, nebo vejce? Vzniká atopická dermatitida (AD) v důsledku kožních defektů, které spouštějí zánět v kůži? Nebo zánět kůže vedoucí k AD vzniká na základě imunologické poruchy a kožní defekty jsou až projevem této nemoci?

Podání paracetamolu při febrilním respiračním onemocnění v dětství nesouvisí přímo se vznikem astmatu

Několik starších observačních studií naznačuje, že léčba paracetamolem může být významným rizikovým faktorem pro rozvoj astmatu.Všechny novinky