Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergická rýma u plavců

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.2.2012

Alergická rýma u plavců

Autoři italské studie zjistili u 79 % plavců s chronickou rýmou alergický zánět nebo neutrofilovou infiltraci nosní sliznice. Došli k závěru, že to může být dráždivá reakce na přímý kontakt s chlorem, protože zmírnění příznaků rýmy je možné dosáhnout při zamezení přímého styku nosní sliznice s chlorovanou vodou (nosní klip).

Rýma, ať již alergická, nebo nealergická, se často vyskytuje u sportovců, zejména u plavců. Cílem této studie bylo zjistit, zda expozice chloru v bazénech může mít vliv na exacerbaci preexistující alergické rýmy nebo vést k nespecifické iritaci. Do studie bylo zahrnuto 74 elitních plavců ve věku 9 až 21 let, z nichž 54 mělo příznaky rýmy a 20 tvořilo kontrolní skupinu. Plavci podstoupili kompletní diagnostické vyšetření včetně alergologických testů, nosní cytologie a přední rinomanometrie. Tato vyšetření byla provedena znovu po jednom měsíci, během kterého používali plavci v bazénu nosní klip.

V kontrolní skupině byly zjištěny pouze mírné a nespecifické nálezy. V symptomatické skupině mělo 44 % plavců alergickou rýmu a 35 % zánět nosní sliznice s převážně neutrofilovou infiltrací. Používání nosního klipu vedlo k poklesu buněčné infiltrace nosní sliznice u plavců s neutrofilovou rýmou. Klinické zlepšení bylo pozorováno jak u těchto plavců, tak u plavců s alergickou rýmou.

U více než třetiny závodních plavců s příznaky rýmy byla zjištěna infiltrace nosní sliznice neutrofily. Klinického zlepšení a snížení infiltrace bylo dosaženo při používání nosního klipu v chlorované vodě, což svědčí pro dráždivou reakci na chlor. Necelá polovina plavců s rýmou měla alergický zánět a používání nosního klipu vedlo ke klinickému zmírnění příznaků.

(zza)

Zdroj: Gelardi M, Ventura MT, Fiorella R, et al. Allergic and non-allergic rhinitis in swimmers: clinical and cytological aspects. Br J Sports Med 2012(Jan);46(1):54-58. Epub 2010 Jun 27.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prevalence ospalosti a poruch dýchání při spánku u dětí s alergickou rýmou

Američtí autoři zjistili vyšší riziko poruch dýchání při spánku a větší ospalost během dne u dětí s pozitivním alergickým testem.

Souvislost mezi astmatem a fyzickou aktivitou u dospívajících

Podle korejského průzkumu u téměř 73 000 dospívajících je přítomnost astmatu spojena s větším množstvím času stráveného vsedě. Fyzická aktivita s prevalencí ani závažností astmatu v této studii nijak nesouvisela.

Vliv znečištění ovzduší automobilovou dopravou na rozvoj senzitizace na alergeny u dětí do 8 let věku

Podle výsledků studie u 2 500 švédských dětí souvisí senzitizace na alergeny s expozicí výfukovým plynům během prvního roku života.Všechny novinky