Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergická onemocnění nosu a účinnost a bezpečnost mometazonfuroátu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.11.2009

Alergická onemocnění nosu a účinnost a bezpečnost mometazonfuroátu

Rýmu můžeme rozdělit na několik forem: alergická, infekční a nonalergická, noninfekční. Alergická rýma je rozdělována na intermitentní a perzistující. Podkladem obou forem je alergický zánět, který často vede k větší náchylnosti k infekcím. Proto je alergická rýma často provázena infekční rinosinusitidou. K dalším častým přidruženým onemocněním patří zánět spojivek, záněty středouší a astma.

Při léčbě alergické rýmy patří topické nosní kortikosteroidy k druhé nejčastěji užívané lékové skupině, hned za celkově podávanými antihistaminiky. Užíváme je v léčbě středně silné a silné perzistující alergické rýmy buď samotné, nebo v kombinaci s antihistaminiky. Léčbu jimi zahajujeme zejména u pacientů s převahou nosní obstrukce.

Jedním z nejmodernějších a nejbezpečnějších topických nosních steroidů je mometazonfuroát. Tlumí jak časnou, tak pozdní fázi alergického zánětu, má vysokou afinitu ke glukokortikoidnímu receptoru a rychlý nástup účinku – do 5 až 7 hodin po podání. Trvání účinku 24 hodin umožňuje podávání jednou denně. Je účinný i při léčbě nosní polypózy u dospělých.

Ani při dlouhodobém podávání nemá nežádoucí vedlejší účinky na nosní sliznici, naopak její strukturu normalizuje. Systémová dostupnost je vzhledem k úplnému metabolismu po prvním průchodu játry minimální a ani při podávání 20násobně vyšších dávek, než jsou doporučené, nebylo prokázáno snížení hladin plazmatického kortizonu. Podávání u dětí po dobu 1 roku nevedlo ke zpomalení růstu.

Nejčastějšími vedlejšími účinky jsou bolesti hlavy, epistaxe, virová infekce a kašel. V USA je tento lék vzhledem k jeho bezpečnosti a účinnosti povoleno podávat dětem od 2 let věku, v Evropě je to od 3 a v některých zemích od 6 let věku.

(van)

Zdroj: Van Drunen C a spol, Allergy, 2005; 60, suppl 80, 5–19.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv alergické rýmy na kvalitu hlasu zpěváků

Alergická rýma postihuje celosvětově 10 až 25 % populace, v některých věkových skupinách to je až 40 % populace. Je často provázena rinosinusitidou, záněty středouší a astmatem.

Přenos alergie na arašídy při kombinované transplantaci jater a ledviny

Arašídy patří k nejčastějším vyvolavatelům závažný potravinových alergických reakcí v USA i v Evropě. Často se jedná o život ohrožující anafylaktické reakce. Přenos takové alergické reaktivity byl popsán po transplantaci kostní dřeně.

Účinek desloratadinu na jednotlivé příznaky alergie včetně nosních

Alergickou rýmou trpí 16 % populace celosvětově, v některých zemích je to i 40 % obyvatel. Výskyt astmatu se pohybuje od 6 do 15 % obyvatel a podobný je i výskyt atopického ekzému. Příznaky alergie, jako jsou ucpaný nos, svědění nosu, rýma, kýchání, pálení sliznice, svědění a slzení očí, případně svědění kůže, pacienty velmi obtěžují a narušují jejich spánek.Všechny novinky