Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Aditivní efekt mometazonfuroátu při léčbě akutní sinusitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 10.1.2009

Aditivní efekt mometazonfuroátu při léčbě akutní sinusitidy

Incidence sinusitidy je v posledních letech ve vyspělých zemích odhadována na 18 %. Hlavními klinickými příznaky jsou hnisavá sekrece z nosu, ucpaný nos a kašel trvající déle než 7–10 dní. Nemoc může provázet také teplota a bolesti hlavy a obličeje. Akutní sinusitida trvá méně než 8 týdnů. Kromě klinických známek můžeme diagnózu potvrdit počítačovou tomografií dutin. Léčba spočívá v eliminaci infekce, tlumení zánětu a snaze o udržení průchodných ústí dutin s volným odtokem sekretů.

Nazální steroidy jsou velmi často používanou léčebnou modalitou u středně těžké nebo těžké intermitentní nebo perzistující alergické rýmy. Sinusitida je velmi často předcházena rýmou a rýma je považována za predisponující faktor sinusitidy. Z tohoto důvodu jsou nosní steroidy často doporučovány i jako podpůrná léčba k tlumení zánětu při sinusitidě.

Studií na toto téma bylo publikováno zatím jen málo. Cílem zde popisované studie amerických autorů bylo prokázat účinnost a bezpečnost třítýdenního podávání mometazonfuroátu v nosním spreji v dávce 400μg 2× denně současně s antibiotickou léčbou. Studie se zúčastnili pacienti starší dvanácti let s rekurentními sinusitidami. Pří akutní epizodě byli léčeni 21 dní amoxycilinem s klavulanátem a polovina z nich byla náhodně vybrána a léčena ještě mometazonfuroátem ve výše popsané dávce a aplikaci. Ostatní pacienti dostávali ve spreji jen placebo.

Pacienti zaznamenávali skóre příznaků před léčbou a během ní. Hodnotili bolest hlavy, bolesti v obličeji, ucpaný nos, hnisavou rýmu, zadní rýmu a kašel. Léčba vedla k výraznému zlepšení příznaků ve srovnání s placebem. Více zlepšeny byly příznaky spojené s ucpáním nosu a ústí dutiny, tedy s otokem sliznice, jako jsou bolest hlavy, ucpání nosu a bolest v obličeji. Vedlejší účinky léčby byly zanedbatelné a nelišily se mezi oběma skupinami.

Přidání nosního spreje s mometazonfuroátem k léčbě antibiotiky u akutní sinusitidy výrazně zlepšuje příznaky v porovnání s léčbou antibiotiky samotnými.

(van)

Zdroj: Meltzer E. O. a spol, J Allergy Clin Immunol, 2000, 630–637.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Úspěšné otěhotnění při alergii na lidskou seminální tekutinu

Okamžitá přecitlivělost na lidskou seminální tekutinu je popisována stále častěji, zatím ale nemáme o jejím výskytu v populaci přesné údaje. Zdá se, že tato situace je častější, než se v minulosti předpokládalo.

Vliv časné bakteriální kolonizace střeva na tvorbu slizničního imunoglobulinu A a celkovou imunitu

Interakce střevní bakteriální flóry s vyvíjejícím se slizničním imunitním systémem dětí je velmi důležitá pro rozvoj tolerance prospěšných nebo neškodných složek okolního prostředí a potravy. Jedním z hlavních mechanizmů imunitní obrany sliznic je slizniční imunoglobulin A, který je speciálně vybaven pro působení na všech slizničních površích a také v mateřském mléce. Má zajišťovat jednak obranu před škodlivými bakteriemi, ale také toleranci prospěšných bakterií a složek potravy.

Kontakt s myším alergenem a hvízdavé bronchitidy a alergie v prvních sedmi letech života

Souvislost myšího alergenu v domácím prostředí s rozvojem hvízdání, astmatu a alergie v dětství není zatím dobře prozkoumána. Výskyt astmatu v průmyslově vyspělých zemích včetně USA v poslední době stoupá. Více než 80 % dětských astmatiků je alergických na jeden nebo více inhalačních alergenů.Všechny novinky