Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Adenotomie v časném dětství a riziko astmatu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 7.8.2009

Adenotomie v časném dětství a riziko astmatu

Opakované rýmy během dětství, větší počet sourozenců a vyrůstání na farmě jsou do určité míry ochrannými faktory před rozvojem alergií a astmatu. Podstatou je nejspíše stimulace vhodnými bakteriálními produkty a složkami, zejména endotoxinem, v době, kdy se imunitní systém vyvíjí. Je tak nastolena rovnováha imunitní odpovědi.

Některé infekce dolních dýchacích cest – vyvolané RS viry nebo virem spalniček – ale naopak zvyšují riziko astmatu. Místo, kde se infekce odehrává, a přesný vyvolávající patogen tak patrně hrají důležitou roli při stimulaci jednotlivých imunitních pochodů.

Finští lékaři hodnotili riziko astmatu u dětí, které podstoupily adenotomii. Nejčastější indikací k této operaci byly recidivující otitidy a sekretorická otitida. Hodnoceny byly jednak odpovědi uvedené v celonárodní dotazníkové akci od 483 pacientů, jednak údaje 1 616 dětí při propuštění z nemocnice, kde jim byla provedena adenotomie.

Při hodnocení dotazníkové akce se ukázalo, že u dětí mladších 4 let je nutnost provést adenotomii spojena s vyšším rizikem astmatu a alergie na zvířata. Podobně dopadlo i hodnocení nemocničních záznamů, kde byla rovněž nalezena spojitost mezi astmatem a adenotomií. U řady těchto dětí byla dokonce diagnóza astmatu stanovena ještě před adenotomií. Největší riziko astmatu měly děti, u kterých indikací k adenotomii byly recidivující otitidy.

Vyšší riziko astmatu u dětí, kterým byla provedena tenotomie, autoři vysvětlují společným predisponujícím faktorem, který vede jak k opakovaným otitidám, tak k rozvoji astmatu. Spekulují, že umírněná expozice mikrobům má protektivní vliv a imunitu stimuluje správným směrem. Oproti tomu nadměrná expozice zvyšuje riziko alergií a astmatu. Jedním z projevů nadměrné expozice mikrobům jsou i opakované otitidy, které následně vedou k adenotomii.

(van)

Zdroj: Mattila PS a spol, Pediatr Allerg Immunol, 2003, 14, 358–362.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinek loratadinu na rýmu vyvolanou požitím červeného vína

U některých lidí vyvolává pití červeného vína příznaky rýmy a ucpaného nosu. Patofyziologický podklad tohoto jevu není přesně znám.

Líbání selektivně snižuje tvorbu alergenspecifického IgE u atopiků

Zvýšený stres během časného dětství podporuje rozvoj alergie. Naopak relaxace a smích  nebo poslech Mozartovy hudby tlumí alergické reakce a snižuje tvorbu alergenspecifického IgE. Mateřské polibky vedou u zdravých dětí k relaxaci. Partnerské polibky snižují u atopických jedinců intenzitu alergických kožních reakc

Vliv časné expozice tabákovému kouři na vývoj imunitního a respiračního systému

Tabákový kouř patří k běžným škodlivinám, kterým jsou vystavovány děti už od útlého věku.
Procento kuřaček ve fertilním věku se celosvětově pohybuje mezi 17 a 35 %. V poslední době sice tyto počty klesají, stále ale 10–20 % žen kouří i během těhotenství.Všechny novinky