Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Kožní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinnost nystatinu v porovnání s flukonazolem v léčbě vaginálních kandidóz

Specializace: dermatologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Kožní záněty

Vydáno: 13.9.2016

Účinnost nystatinu v porovnání s flukonazolem v léčbě vaginálních kandidóz

Vaginitida je přibližně ve 30 % všech případů způsobena infekcí kvasinkami rodu Candida. Mykotické onemocnění vaginy se nazývá vulvovaginální kandidóza (VVK). VVK je způsobena zejména C. albicans, nicméně podíl infekcí způsobených non-albicans druhy (C. tropicalis, C. glabrata, C. krusei, C. parapsilosis, C. Kiefer a C. lusitaniae) se zvyšuje.

VVK se klinicky vyznačuje intenzivním svěděním, pálením, dyspareunií, dysurií, otokem, vulvovaginálním erytémem či poševním výtokem. Tyto příznaky se obvykle zhorší během premenstruační periody, kdy se zvyšuje vaginální kyselost. Léze se mohou rozšířit na hráz, do perianální a tříselné oblasti. Ve specifických případech se objeví žlutobílé skvrny na poševní stěně a děložním čípku.

Studie brazilských odborníků se zabývala účinností flukonazolu a nystatinu v léčbě VVK. U celkového počtu 932 žen zahrnutých do této studie byly kvasinky izolovány z vaginálního sekretu ve 114 případech (12,2 %). Kompletní údaje o izolaci a identifikaci kvasinek byly získány u 111 pacientek; C. albicans  byla kultivována v 53,2 % a non-albicans druhy v 46,8 % případů. V případě izolace non-albicans kvasinek byla nejvíce zastoupena C. glabrata (27,0 % ze všech izolovaných kvasinek), následovaly C. tropicalis (13,5 %) a C. parapsilosis (6,3 %).

Nejlepší antimykotikum?

Průměrná míra vyléčení s použitím flukonazolu (87,0 %) a nystatinu (74,0 %) se nelišila. Míra vyléčení u žen s pozitivní kultivací C. albicans byla vysoká jak s flukonazolem, tak i nystatinem. V případě non-albicans druhů se hodnoty značně lišily od většiny studií provedených in vitro, vysoké úspěšnosti vyléčení bylo docíleno s flukonazolem oproti nízké míře při užití nystatinu (100 % oproti 44,4 %). Žádná z žen nehlásila vedlejší účinky.

Výsledky získané v případě použití nystatinu pro non-albicans druhy jsou překvapivé. Nystatin jako fungicidní látka je hlavní volbou v léčbě VVK vyvolaných non-albicans druhy. Poznatky jsou důležité zejména proto, že nystatin se používá v nízkonákladových přípravcích, které umožnily poskytnout léčbu také ženám zejména v rozvojových a nerozvinutých zemích. Nystatin se používá již několik desítek let jako jeden z hlavních způsobů léčby vaginální infekce Candida spp. v Brazílii. Výsledky tak mohou částečně vysvětlit nízkou míru účinnosti této látky pro non-albicans druhy, u kterých se mohla rozvinout rezistence.

Flukonazol i nystatin jsou účinné u žen s vaginální C. albicans, zatímco u žen s non-albicans druhy kandid jeví přijatelnou účinnost jen flukonazol.

(ave)

Zdroj: Martins H. P., da Silva M. C., Paiva L. C. et al. Efficacy of fluconazole and nystatin in the treatment of vaginal Candida species. Acta Derm Venereol 2012 Jan; 92 (1): 78−82; doi: 10.2340/00015555-1194.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Péče o kůži po výkonech v korektivní dermatologii

Postupy aplikované v korektivní dermatologii jsou v dnešní době nejúčinnějšími metodami v prevenci stárnutí kůže. Ve volbě nejvhodnějšího způsobu ošetření kůže musíme ke každému pacientovi přistupovat individuálně. Nezanedbáváme ani důsledné poučení o péči o kůži po výkonu.

Adherence k lokální terapii psoriázy − systematický přehled literatury

Farmakoadherence je základním pilířem úspěšné léčby chronických onemocnění. Cílem prezentované práce bylo analyzovat údaje týkající se adherence k lokální terapii psoriázy.Všechny novinky