Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Kožní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Suchou pokožku po ozařování lze výhodně ošetřovat heparinoidovým emoliens

Specializace: dermatologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Kožní záněty

Vydáno: 26.10.2016

Suchou pokožku po ozařování lze výhodně ošetřovat heparinoidovým emoliens

Akutní radiační dermatitida je jedním z nejběžnějších nežádoucích účinků radioterapie. Pacienty trápí zejména suchost a deskvamace. Jak o takto postiženou pokožku pečovat? Jednou z výhodných variant je emoliens s obsahem heparinoidu, jehož účinnost v této indikaci byla zkoumána v níže prezentované japonské studii.

Radiační poškození kůže se skládá především z:

  • poškození bazálních keratinocytů a tím i narušené keratinizace a špatné bariérové funkce stratum corneum,
  • destrukce vlasových folikulů,
  • poškození DNA kožních buněk,
  • podráždění, které má za následek zánět.

K důležitým elementům patří i ekkrinní potní žlázy, které jsou ještě citlivější než pokožka jako taková a do značné míry ovlivňují obsah vody v ní. Výsledkem těchto faktorů je suchost a deskvamace ozářené pokožky.

Metodika studie

Jednou z možností léčby je použití heparinoidového emoliencia. Jeho účinek byl zkoumán na kohortě pacientek, které prodělaly radioterapii pro karcinom mammy. 62 probandek bylo randomizováno do dvou skupin: Ženy ve skupině M si aplikovaly na ozařovaná místa heparinoidové emoliens. Aplikace probíhala od 2 týdnů do 3 měsíců po léčbě. Kontrolní skupina během testovací doby nepoužívala žádné emoliens.

Autoři si k hodnocení obsahu vody vytvořili vlastní matematický vzorec, který porovnával obsah vody v pokožce ozářených a neozářených míst v různých časech, a to především před ozařováním a v období mezi 2 a 4 týdny po něm.

Výsledky

Výsledkem jejich vyšetření, výpočtů a záznamů kožních příznaků bylo, že pokožka všech pacientek byla v období 2 týdnů po terapii subjektivně i objektivně suchá. U skupiny, která nepoužívala emoliens, se tento stav během dalších 2 týdnů nezměnil. V léčené skupině se po 2 týdnech aplikace heparinoidového emoliencia pokožka vrátila do stavu, v jakém byla před ozařováním. V kontrolní skupině byla také výraznější deskvamace pokožky.

Závěr

Aplikace heparinoidového emoliencia se tedy osvědčila jako výhodná možnost péče o ozářenou pokožku.

(pez)

Zdroj: Sekiguchi K., Ogita M., Akahane K. et al. Randomized, prospective assessment of moisturizer efficacy for the treatment of radiation dermatitis following radiotherapy after breast-conserving surgery. Jpn J Clin Oncol 2015 Dec; 45 (12): 1146–1153; doi: 10.1093/jjco/hyv155.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Topický nystatin v prevenci s katétrem asociované kandidémie u novorozenců s ELBW

Kandidémie je obávanou katétrovou komplikací u novorozenců s extrémně nízkou porodní hmotností (ELBW). Následující práce nabízí snadno proveditelný protokol topické aplikace krému s obsahem nystatinu, která by mohla snižovat výskyt kandidémie.

Možnosti prevence atopické dermatitidy − kontroverze i jasná doporučení

Atopická dermatitida (AD) je chronická recidivující zánětlivá nemoc kůže doprovázená typickým svěděním. Přehledový článek polských autorů z roku 2015 rozebírá možnosti primární a sekundární prevence AD.

Kandidové vulvovaginitidy − přehledná doporučení

S kvasinkovým zánětem pochvy se během svého života setká převážná většina žen. Článek německých autorů přináší aktuální guidelines pro diagnostiku a léčbu tohoto častého problému.Všechny novinky