Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Kožní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Praktický management topické léčby seboroické dermatitidy kštice u dospělých

Specializace: dermatologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Kožní záněty

Vydáno: 10.11.2016

Praktický management topické léčby seboroické dermatitidy kštice u dospělých

Seboroická dermatitida (SD) je chronická dermatóza vázaná na lokality s větším výskytem mazových žláz – kštici, obličej, axily, trup a genitálie. Cílem terapie je potlačení viditelných známek onemocnění a průvodních příznaků, především pruritu.

Dermatitis seborrhoica capillitii se ve své mírné formě projevuje lupy. Splýváním ložisek SD vzniká plně rozvinutá forma doprovázená těžkým pruritem. V etiopatogenezi SD hraje roli zvýšená produkce mazu, kolonizace kvasinkami Malassezia spp. a individuální vnímavost a odpověď hostitele.

Lokální dermatologika

Hlavní těžiště léčby nemoci tvoří lokální dermatologika. Jedná se především o antiseboroická, keratolytická a antimykotická externa různých galenických forem.

Šampony mohou být postačující v monoterapii mírné až středně závažné formy SD. Vhodné jsou šampony s obsahem keratolytika, antimikrobiálních substancí či antimykotik, případně jejich kombinace. Šampony s přídavkem 2% ketokonazolu a 1% ciklopiroxu mají výbornou antimykotickou aktivitu a nízký senzibilizační a iritační potenciál. Minimálně se vstřebávají kůží. Doporučená frekvence mytí vlasů je 2× týdně po dobu 4 týdnů, v prevenci relapsu postačuje mytí 1× týdně. Další alternativou jsou šampony s obsahem zynkpyrithionu, sulfidu seleničitého, kyseliny salicylové či dehtu.

Topické kortikosteroidy (KS) jsou lékem 1. nebo 2. linie. Ve většině případů lze léčebný efekt očekávat do 1−4 týdnů. SD kštice má často vážný průběh a v iniciální léčbě (1−2 týdny) je vhodné použít středně účinný až silný KS. Vzhledem k možným nežádoucím účinkům se po této době přechází na intervalovou léčbu (aplikace obden po dobu 1−2 týdnů). Náhle vysazení KS by mohlo vést k rebound fenoménu. Kortikosteroidní preparáty jsou dostupné v různých galenických formách. Výhodná je jejich kombinace s antimykotickými šampony.

Mezi kortikosteroidy se silným účinkem se řadí fluocinolon-acetonid v koncentraci 0,025 %. Je 100× účinnější než hydrokortison-acetát. Působí silně antiflogisticky, antiexsudativně a antimitoticky. Velmi účinně tlumí pruritus. Efekt nastupuje do 6 hodin po aplikaci. Inhibuje proliferaci fibroblastů a keratinocytů. Ve formě čirého, téměř bezbarvého gelu (Gelargin) je vhodný k aplikaci do kštice nebo na silně ochlupená místa i v jiných (kortikosteroidoreaktivních) indikacích, např. v léčbě psoriázy.

Závěr

Seboroická dermatitida je chronické onemocnění a její terapie je často svízelná. Výsledek léčby záleží na naší schopnosti kombinovat dostupné vědecké důkazy a klinické zkušenosti s ohledem na preference ošetřovaného pacienta.

(raj)

Zdroje:
1. Del Rosso J. Q. Adult seborrheic dermatitis: a status report on practical topical management. J Clin Aesthet Dermatol 2011; 4 (5): 32–38.
2. SPC Gelargin. Dostupné na: www.sukl.cz

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,3/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Použití krému s obsahem hydrokortisonu v prevenci akutní radiační dermatitidy

Níže prezentovaná klinická studie poukázala na možnost použití lokálního kortikosteroidního preparátu s obsahem hydrokortisonu v prevenci vzniku kožních komplikací radiační terapie.

Suchou pokožku po ozařování lze výhodně ošetřovat heparinoidovým emoliens

Akutní radiační dermatitida je jedním z nejběžnějších nežádoucích účinků radioterapie. Pacienty trápí zejména suchost a deskvamace. Jak o takto postiženou pokožku pečovat? Jednou z výhodných variant je emoliens s obsahem heparinoidu, jehož účinnost v této indikaci byla zkoumána v níže prezentované japonské studii.

Topický nystatin v prevenci s katétrem asociované kandidémie u novorozenců s ELBW

Kandidémie je obávanou katétrovou komplikací u novorozenců s extrémně nízkou porodní hmotností (ELBW). Následující práce nabízí snadno proveditelný protokol topické aplikace krému s obsahem nystatinu, která by mohla snižovat výskyt kandidémie.Všechny novinky