Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Kožní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Použití krému s obsahem hydrokortisonu v prevenci akutní radiační dermatitidy

Specializace: dermatologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Kožní záněty

Vydáno: 7.11.2016

Použití krému s obsahem hydrokortisonu v prevenci akutní radiační dermatitidy

Níže prezentovaná klinická studie poukázala na možnost použití lokálního kortikosteroidního preparátu s obsahem hydrokortisonu v prevenci vzniku kožních komplikací radiační terapie.

Radiační dermatitida je častý nežádoucí účinek, který se vyskytuje v průběhu ozařování (radioterapie). Studie publikovaná v časopisu Expert Review of Clinical Pharmacology hodnotila, zda aplikace 1% krému s hydrokortisonem může sloužit jako prevence vzniku vlhké deskvamace vyvolané radiací.

Metodika studie a studovaný soubor pacientek

V prospektivní randomizované dvojitě zaslepené klinické studii byly účastnice s anamnézou karcinomu prsu a po modifikované radikální mastektomii a chemoterapii (n = 50) náhodně rozděleny k aplikaci 1% krému s hydrokortisonem (n = 23) nebo pouze vehikula (n = 27) v průběhu radioterapie. Výskyt vlhké deskvamace, závažnost akutní radiační dermatitidy (ARD) a hyperpigmentace byly hodnoceny 1× týdně až do ukončení radioterapie.

Výsledky

Vlhká deskvamace vyvolaná radiací se vyskytla u 5 pacientek v obou sledovaných souborech nemocných žen, ale rozsah a závažnost této kožní nemoci byly mírnější u pacientek aplikujících krém s obsahem hydrokortisonu. Rovněž průměrné skóre ARD bylo nižší ve skupině žen používajících hydrokortison oproti placebu (0,713 vs. 0,874; p = 0,024). Byla pozorována nižší incidence radiační dermatitidy I. stupně (ve 2. týdnu) a II. stupně (ve 4. týdnu) ve skupině žen používajících lokální kortikosteroidní preparát.

Závěr

Výsledky prezentované studie ukazují, že profylaktické podávání lokálních kortikosteroidů v průběhu radioterapie může zmírnit její dopad na průběh kožních komplikací.

(raj)

Zdroj: Meghrajani C. F., Co H. S., Arcillas J. G. et al. A randomized, double-blind trial on the use of 1% hydrocortisone cream for the prevention of acute radiation dermatitis. Expert Rev Clin Pharmacol 2016; 9 (3): 483–491, doi: 10.1586/17512433.2016.1126506.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,2/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Suchou pokožku po ozařování lze výhodně ošetřovat heparinoidovým emoliens

Akutní radiační dermatitida je jedním z nejběžnějších nežádoucích účinků radioterapie. Pacienty trápí zejména suchost a deskvamace. Jak o takto postiženou pokožku pečovat? Jednou z výhodných variant je emoliens s obsahem heparinoidu, jehož účinnost v této indikaci byla zkoumána v níže prezentované japonské studii.

Topický nystatin v prevenci s katétrem asociované kandidémie u novorozenců s ELBW

Kandidémie je obávanou katétrovou komplikací u novorozenců s extrémně nízkou porodní hmotností (ELBW). Následující práce nabízí snadno proveditelný protokol topické aplikace krému s obsahem nystatinu, která by mohla snižovat výskyt kandidémie.

Možnosti prevence atopické dermatitidy − kontroverze i jasná doporučení

Atopická dermatitida (AD) je chronická recidivující zánětlivá nemoc kůže doprovázená typickým svěděním. Přehledový článek polských autorů z roku 2015 rozebírá možnosti primární a sekundární prevence AD.Všechny novinky