Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Kožní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Mycosis fungoides ve vysokém věku − kazuistika

Specializace: dermatologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Kožní záněty

Vydáno: 8.12.2016

Mycosis fungoides ve vysokém věku − kazuistika

Diagnostika mycosis fungoides nemusí být vždy jednoduchá vzhledem k dlouhodobému rozvoji potíží a někdy nejednoznačnému klinickému obrazu. Stává se však, že pacient mezitím překročí věkovou hranici pro agresivní léčbu. Co potom?

Popis případu

84letý muž si povšiml dvou makulárních lézí na trupu, které svědily a zvětšovaly se. Po léčbě středně účinným kortikoidem se vyhojily, ale několik měsíců po vysazení léčby se vrátily. Dva roky poté byly léze rozsáhlejší, s výraznou deskvamací a místy měly podobu edematózních plaků. Plaky byly velmi svědivé, některé i erodované s exsudací a strupy. Pacient intermitentně užíval různé dávky perorálních kortikoidů po dobu 3 let, přičemž se zlepšilo svědění a opadl otok, ale kompletní remise nenastala.

Po necelých 5 letech se objevila poikilodermie s hyperpigmentací krku, hrudníku, axil a zad. Patrná byla rovněž difuzní atrofie kůže, která převyšovala míru očekávanou vzhledem k věku pacienta. V každé axile byla hmatná jedna zvětšená lymfatická uzlina. Pacient negoval úbytek váhy nebo přítomnost jiných symptomů. Dlouhodobě měl rozsáhlé, neléčené vitiligo (30 let).

Mikrobiologické vyšetření kožních stěrů bylo v normě, biochemické vyšetření krve ukázalo zvýšení sedimentace. Biopsie axilárních uzlin odhalila dermatopatickou lymfadenopatii. Aspirace kostní dřeně ukázala myeloidní reakci s posunem doleva. Mykotická infekce nebyla prokázána, ani zobrazovací vyšetření hrudníku a břicha neprokázaly žádnou patologii. Na základě biopsie byla stanovena diagnóza mycosis fungoides, stadium IIA (generalizované postižení kůže s papulami a plaky, které pokrývají více než 10 % povrchu těla, klinicky zvětšené, ale histopatologicky normální lymfatické uzliny, žádné metastázy).

Byla zahájena terapie PUVA − 30 mg 8-methoxypsoralenu a následná expozice UVA po dobu 2 hodin. Na erodované léze byl preskribován 0,1% fluocinolon-acetonid v masti. Po 21 sezeních terapie PUVA byly léze kompletně vyhojené a nesvědily. Nepravidelná hyperpigmentace a depigmentace však přetrvávaly. Kontrolní biopsie prokázala značnou redukci kožního infiltrátu, ačkoliv atypické buňky byly stále přítomné. Pacient pokračoval s udržovací léčbou PUVA (jednou za 14 dnů).

Mycosis fungoides a možnosti léčby

Terapeutické možnosti pro mycosis fungoides postihující pouze kůži jsou:

  • topické kortikoidy,
  • topická chemoterapie (mechlorethamin, karmustin),
  • PUVA,
  • systémová monochemoterapie,
  • ozáření elektronovým paprskem.

Léčebné účinky jsou prokázané u všech těchto metod, avšak nejsou k dispozici data srovnávající jejich úspěšnost. Volba závisí na věku pacienta, toleranci chemoterapie a dostupnosti jednotlivých modalit. Zde byla vzhledem k věku a značnému svědění zvolena PUVA a topické kortikoidy. Podle dostupných údajů PUVA terapie navozuje klinickou remisi, ale podstatu choroby neléčí. U pacientů vyššího věku, kteří by nemuseli tolerovat agresivnější terapii, je zvolená léčba dostatečně účinná a dobře tolerovaná.

(pez)

Zdroj: Raman M., Souza P. D., Ravindra J. P. et al. Mycosis fungoides treated with PUVA and topical corticosteroids. Indian J Dermatol Venereol Leprol 2000; 66 (5): 251−253.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Topické kortikoidy v léčbě atopické dermatitidy

Na základě studia 246 článků a předchozích doporučení byl skupinou odborníků na atopickou dermatitidu (AD) sestaven soubor doporučení v léčbě AD.

Plenková dermatitida a její sekundární mykotické infekce

Jako plenková dermatitida se označuje postižení kůže perianální a perineální oblasti, které často postihuje novorozence a malé děti. Déletrvající stav bývá často komplikován sekundární mykotickou infekcí, kterou je nutno včas rozpoznat a správně léčit.

Dermatologické potíže způsobené houbou šiitake a možnosti jejich léčby

Móda ve stravování se mění snad častěji než v odívání. Z běžných bezvýznamných potravin se stávají zázraky s neuvěřitelnými účinky a univerzální všeléky, kterých jsou plné obchody, aby byly vzápětí zapomenuty. Jedním ze současných hitů jsou houby šiitake, jejichž konzumace za syrova však nemusí dobře dopadnout.Všechny novinky