Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Kožní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kandidové vulvovaginitidy − přehledná doporučení

Specializace: dermatologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Kožní záněty

Vydáno: 4.10.2016

Kandidové vulvovaginitidy − přehledná doporučení

S kvasinkovým zánětem pochvy se během svého života setká převážná většina žen. Článek německých autorů přináší aktuální guidelines pro diagnostiku a léčbu tohoto častého problému.

Predisponující faktory

Kandidové vulvovaginitidy postihují ženy v produktivním věku. Premenarchální a postmenopauzální ženy se s nimi setkají výjimečně. Predisponujícím faktorem je hladina estrogenů. Ženy se zvýšenými hodnotami, typicky během těhotenství, jsou postiženy častěji. Celkem se uvádí kolonizace vaginy kvasinkami u 20 % žen, v závěru těhotenství toto číslo narůstá na 30 %. Dalšími faktory jsou sérová hladina glukózy, léčba antibiotiky, lokální obranné mechanismy a psychosociální stres. Imunosuprimované ženy či pacientky s diabetem mellitem jsou typicky postiženy častěji.

Symptomy

Příznaky zahrnují premenstruační svědění a pálení spojené se zarudnutím vulvy a introitu, dyspareunií a dysurií a bílý nezapáchající fluor, často typicky hrudkovité konzistence. Postiženými oblastmi jsou vagina a vestibulum, může dojít k rozšíření na labia, perineální a interkrurální obast. Kandidóza cervixu nebyla popsána.

Diagnostika

Odběr anamnézy a gynekologické vyšetření v zrcadlech jsou často dostačující. Nicméně v nejasných či chronicky se opakujících případech může být přínosná kultivace. Sérologické vyšetření titrů protilátek doporučeno není. Okolo 90 % případů kvasinkových vulvovaginitid je způsobeno Candida albicans. Dalšími patogeny mohou být Candida glabrata (typicky u imunokompromitovaných žen s diabetem mellitem), Candida krusei a jiné, méně časté druhy.

Terapie

Všechny antimykotické přípravky na trhu mají podobnou účinnost a úspěšnost léčby, resp. vyléčení přesahuje 80 %. K terapii mohou být použity polyeny (nystatin) ve formě vaginálních tablet či krému s minimem nežádoucích účinků, toxicity i alergických reakcí. Dalšími léčivými látkami jsou imidazoly či cyklopiroxolamin. K léčbě chronických rekurentních vulvovaginitid se předepisují orálně užívané triazoly v režimu několika měsíců. Jejich používání však není doporučeno v graviditě.

Doporučení

Asymptomatické ženy kolonizované Candida albicans není nutné léčit, nicméně přeléčení žen v závěru těhotenství vede ke snížení výskytu orální či plenkové dermatitidy novorozenců. Taktéž léčení asymptomatických kolonizovaných partnerů nebylo shledáno jako přínosné. Zrazováno je i od samoléčení, jelikož se ukazuje, že jen jedna třetina žen kupujících antimykotické přípravky správně diagnostikuje kvasinkovou vulvovaginitidu.

(paute)

Zdroj: Mendling W., Brasch J., Cornely O. A. et al. Guideline: vulvovaginal candidosis (AWMF 015/072), S2k (excluding chronic mucocutaneous candidosis). Mycoses 2015 Mar; 58 (Suppl 1): 1−15; doi: 10.1111/myc.12292.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Porovnání triamcinolonu a pimekrolimu v terapii atopické dermatitidy

Epidermální bariérová dysfunkce u pacientů s atopickou dermatitidou způsobuje snížení hydratace kůže a umožňuje průnik alergenů kožním povrchem, což je podstatou patogeneze tohoto chronického onemocnění. Studie německých lékařů se soustředila na porovnání efektivity účinných látek ze dvou hlavních lékových skupin, které jsou indikované v terapii atopické dermatitidy.

Účinnost nystatinu v porovnání s flukonazolem v léčbě vaginálních kandidóz

Vaginitida je přibližně ve 30 % všech případů způsobena infekcí kvasinkami rodu Candida. Mykotické onemocnění vaginy se nazývá vulvovaginální kandidóza (VVK). VVK je způsobena zejména C. albicans, nicméně podíl infekcí způsobených non-albicans druhy (C. tropicalis, C. glabrata, C. krusei, C. parapsilosis, C. Kiefer a C. lusitaniae) se zvyšuje.

Péče o kůži po výkonech v korektivní dermatologii

Postupy aplikované v korektivní dermatologii jsou v dnešní době nejúčinnějšími metodami v prevenci stárnutí kůže. Ve volbě nejvhodnějšího způsobu ošetření kůže musíme ke každému pacientovi přistupovat individuálně. Nezanedbáváme ani důsledné poučení o péči o kůži po výkonu.Všechny novinky