Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Kožní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dermatologické potíže způsobené houbou šiitake a možnosti jejich léčby

Specializace: dermatologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Kožní záněty

Vydáno: 24.11.2016

Dermatologické potíže způsobené houbou šiitake a možnosti jejich léčby

Móda ve stravování se mění snad častěji než v odívání. Z běžných bezvýznamných potravin se stávají zázraky s neuvěřitelnými účinky a univerzální všeléky, kterých jsou plné obchody, aby byly vzápětí zapomenuty. Jedním ze současných hitů jsou houby šiitake, jejichž konzumace za syrova však nemusí dobře dopadnout.

Popis případu

61letý muž navštívil lékaře pro náhle vzniklý motýlovitý erytém a svědivé erytematózní pruhovité eflorescence na trupu a končetinách. Na flexorových plochách horních končetin měl četné petechie. Příznaky se objevily jeden den po konzumaci syrových hub šiitake.

Biopsie z pokožky levé části břicha ukázala řídkou perivaskulární a intersticiální dermatitidu s eozinofilií a ložiskovou přítomností nekrotických keratinocytů a navazujících vakuolárních změn.

Byla indikována léčba 0,1% triamcinolonem v masti a perorálními antihistaminiky. Eflorescence se zhojily s minimální hyperpigmentací během 1 týdne od započetí léčby. Pacient byl edukován o příčině obtíží a nevhodnosti konzumace syrových hub šiitake, jejíž opakování by mohlo vést k rekurenci potíží.

Patogeneze kožních obtíží a jejich léčba

Houževnatec jedlý neboli šiitake pochází z Asie, kde jsou informace o možných důsledcích požívání této houby v syrovém stavu dobře známy. K nám byla dříve importovaná jako potravina pro přípravu asijských pokrmů, ale v poslední době se zde pěstuje a prodává jakožto populární prostředek alternativní medicíny. Pěstitelé například doporučují konzumaci v syrovém stavu k regulaci hladin krevních lipidů.

Patogeneze kožních změn vzniklých po požití houževnatce je nejasná. Alergický původ nebyl prokázán, distribuce a vzhled projevů napovídají možnou souvislost se škrábáním. Na mechanismu vzniku se údajně může podílet polysacharid lentinan, který zvyšuje sekreci interleukinu 1 a způsobuje vazodilataci a krvácení. Diagnóza se obvykle stanovuje podle klinického obrazu a anamnézy.

Kromě topických kortikoidů a perorálních antihistaminik je také možné použít PUVA terapii, která rychle ulevuje od svědění.

(pez)

Zdroj: Wang A. S., Barr K. L., Jagdeo J. Shiitake mushroom-induced flagellate erythema: a striking case and review of the literature. Dermatol Online J 2013; 19 (4): 5.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Praktický management topické léčby seboroické dermatitidy kštice u dospělých

Seboroická dermatitida (SD) je chronická dermatóza vázaná na lokality s větším výskytem mazových žláz – kštici, obličej, axily, trup a genitálie. Cílem terapie je potlačení viditelných známek onemocnění a průvodních příznaků, především pruritu.

Použití krému s obsahem hydrokortisonu v prevenci akutní radiační dermatitidy

Níže prezentovaná klinická studie poukázala na možnost použití lokálního kortikosteroidního preparátu s obsahem hydrokortisonu v prevenci vzniku kožních komplikací radiační terapie.

Suchou pokožku po ozařování lze výhodně ošetřovat heparinoidovým emoliens

Akutní radiační dermatitida je jedním z nejběžnějších nežádoucích účinků radioterapie. Pacienty trápí zejména suchost a deskvamace. Jak o takto postiženou pokožku pečovat? Jednou z výhodných variant je emoliens s obsahem heparinoidu, jehož účinnost v této indikaci byla zkoumána v níže prezentované japonské studii.Všechny novinky