Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Kolorektální karcinom: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Analýza mutací cirkulujících nádorových buněk u pacientů s kolorektálním karcinomem a korelace s primární nádorovou tkání

Specializace: onkologie
Téma: Kolorektální karcinom

Vydáno: 26.5.2015

Analýza mutací cirkulujících nádorových buněk u pacientů s kolorektálním karcinomem a korelace s primární nádorovou tkání

Separace cirkulujících nádorových buněk (circulating tumor cells – CTCs) představuje neinvazivní způsob, jak se dostat k nádorovým buňkám u pacientů s rakovinou. Spolu s rozrůstajícími se možnostmi molekulární genetiky nabývají na významu i tyto buňky, protože by v budoucnosti mohly umožnit získat neinvazivně informace o primárním nádoru a jeho metastázách, progresi i vhodné léčbě.

V časopise PLoS One byla nedávno uveřejněna studie, ve které autoři zkoumali možnosti vyšetření mutací KRAS, BRAF, CD133 a Plastin3 (PLS3) v suspenzi CTCs získaných od pacientů s kolorektálním karcinomem. Součástí studie bylo navíc porovnání výsledků této analýzy s genetickým vyšetřením buněk získaných přímo z primárního nádoru. V případě shody by pak vyšetření CTCs mohlo nahradit provádění biopsie.

CTCs byly v této studii získány z periferní krve 52 pacientů s kolorektálním karcinomem. Mutace byly zjišťovány pomocí PCR-RFLP nebo alelově specifickým PCR a potvrzeny přímým sekvenováním. Rozdíly mezi mutacemi nalezenými u CTCs a v primárním nádoru byly zjištěny v 5,77 % případů u mutací genu KRAS, ve 3,85 % u mutací genu BRAF, v 11,54 % u mutace CD133 rs3130, v 7,69 % u mutace CD133 rs2286455 a v 11,54 % u mutace PLS3 rs6643869.

Výsledky této studie podporují využití DNA analýzy CTCs jako neinvazivního a specifického biomarkeru, který může rozšířit možnosti personalizované medicíny.

(epa)

Zdroj: Lyberopoulou A., Aravantinos G., Efstathopoulos E. P., et al. Mutational analysis of circulating tumor cells from colorectal cancer patients and correlation with primary tumor tissue. PLoS One. 2015 Apr 22; 10 (4): e0123902; doi: 10.1371/journal.pone.0123902. eCollection 2015.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Laparoskopická resekce jaterních metastáz kolorektálního karcinomu nabízí perioperační přínos a stejné výsledky přežití jako otevřená resekce

U dobře selektovaných pacientů s kolorektálním karcinomem a 1–2 jaterními metastázami přináší laparoskopická resekce jater perioperační výhody, aniž by nepříznivě ovlivnila onkologické výsledky nebo dlouhodobé přežití. Ukázala to nedávno publikovaná metaanalýza, jejíž výsledky hovoří o menších krevních ztrátách, kratší hospitalizaci a nižším výskytu komplikací při laparoskopické operaci.

Přítomnost alergického onemocnění snižuje riziko kolorektálního karcinomu

Osoby s astmatem, alergickou rýmou nebo jiným alergickým onemocněním mají nižší riziko vzniku kolorektálního karcinomu (CRC) i nižší mortalitu na toto onemocnění bez ohledu na etnickou příslušnost. Potvrdila to nedávno publikovaná prospektivní analýza provedená u multikulturní populace na Havaji a v Los Angeles.

Umístění primárního nádoru a jeho vliv na prognózu metastatického kolorektálního karcinomu

Autoři nedávno publikované analýzy se snažili vyjasnit, nakolik má uložení primárního nádoru u metastatického kolorektálního karcinomu (mCRC) prognostický význam. Přibývají biologické i klinické důkazy o tom, že mCRC v různém uložení (levostranné versus pravostranné) mají odlišné mechanismy kancerogeneze.Všechny novinky