Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
GIT a koliky u dětí: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Závažné průjmy u dětí

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: GIT a koliky u dětí

Vydáno: 29.9.2015

Závažné průjmy u dětí

Závažné průjmy v dětství tvoří skupinu onemocnění, která představují problém nejen v diagnostice, ale také z hlediska terapie, jelikož obvykle nereagují na běžnou léčbu. Výsledky deset let trvajícího výzkumu ozřejmují nejčastější etiologické faktory chronických průjmů u dětí do 2 let věku.

Metody studie

Do retrospektivní studie bylo zahrnuto celkem 60 hospitalizovaných pacientů se závažným průjmovým onemocněním ve věku 0–24 měsíců v časovém období od ledna 2000 do prosince 2010. U každého pacienta byla pečlivě prozkoumána anamnéza, laboratorní a endoskopický nález, průběh terapie a diagnóza. Pro statistické vyhodnocení byla použita metoda deskriptivní analýzy.

Výsledky studie

Poměr jedinců mužského a ženského pohlaví činil 1,4. Medián věku prvních průjmových obtíží představoval 12 dnů. Celkem 70 % pacientů trpělo těžkou a 11 % středně těžkou malnutricí. Nejčastější příčinou závažných průjmů nereagujících na běžnou terapii byly potravinová alergie a malabsorpce sacharidů (n = 11, 18 % účastníků). U 16 pacientů (27 %) nebyla stanovena specifická diagnóza. Mezi další diagnózy patřily infekční choroby (n = 5), imunitně zprostředkované poruchy (n = 6), kongenitální defekty enterocytů (n = 3), syndrom krátkého střeva (n = 2), cystická fibróza (n = 2), intestinální pseudoobstrukce (n = 1), kongenitální porucha glykosylace (n = 1), abetalipoproteinémie (n = 1) a deficit proproteinkonvertázy (n = 1). Hladina kalprotektinu ve stolici byla zvýšená u 10 z 19 pacientů. Jednalo se o 3 pacienty s Crohnovou chorobou (1116 ± 851 mg/l), o 4 pacienty s potravinovou alergií (516 ± 288 mg/l) a 3 nemocné s nedefinovanou etiologií obtíží (616 ± 780 mg/l). Průměrná doba hospitalizace představovala 76 dnů.

Závěr

Výsledky studie ukazují, že závažné chronické průjmy u dětí do 2 let věku tvoří heterogenní skupinu onemocnění. V této studii byly nejčastější příčinou obtíží potravinová alergie a malabsorpce sacharidů. Zvýšená hladina kalprotektinu ve stolici podporuje zánětlivou etiologii obtíží. Vyšetření by tak mohlo v rámci diferenciální diagnostiky pomoci k odlišení kongenitálních defektů enterocytů a zánětlivých chorob od ostatních příčin průjmových obtíží.

(holi)

Zdroj: Hizarcioglu-Gulsen H., Saltik-Temizel I. N., Demir H., Gurakan F., Ozen H., Yuce A. Intractable diarrhea of infancy: 10 years of experience. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014 Nov; 59 (5): 571–6; doi: 10.1097/MPG.0000000000000485.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv změny jídelníčku na infantilní koliky

Infantilní koliky jsou příčinou až 10–20 % prvních návštěv dětského lékaře. Obtíže jsou pro dítě i rodiče značně stresující a mohou vést k fyzickému i psychickému vyčerpání. Systematická rešerše 22 studií hodnotí, zda může být kolika u kojence efektivně řešena změnou stravy matky nebo samotného dítěte.Všechny novinky