Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
GIT a koliky u dětí: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Léčba dětského průjmu za pomoci rychlé laboratorní diagnostiky a probiotik − úspěch pilotní studie

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: GIT a koliky u dětí

Vydáno: 12.1.2017

Léčba dětského průjmu za pomoci rychlé laboratorní diagnostiky a probiotik − úspěch pilotní studie

Zkvalitnění diagnostiky a terapie průjmových onemocnění může nejen v africké Botswaně zachránit či zlepšit kvalitu mnoha dětských životů.

Opatrné zavádění novinek

Průjmová onemocnění jsou celosvětově druhou nejčastější příčinou smrti dětí pod 5 let věku, jejich důsledkem je často také opožděný kognitivní vývoj nebo malý vzrůst. Kvalitnější diagnostika následovaná cílenou ATB terapií a/nebo přidání probiotik do terapeutického schématu by mohly tuto situaci pomoci zlepšit. Zavádění nových medicínských přístupů do populace, která se s nimi dosud nesetkala, však nesmí být zbrklé. Pilotní studie, která proběhla v Botswaně za podpory grantu kanadské vlády, si kladla za cíl především prověřit realizovatelnost podobného programu v prostředí rozvojové africké země.

Nábor a randomizace

Během šesti měsíců se studie zúčastnilo 76 dětských pacientů ve věku 2−60 měsíců (5 let), kteří byli přijati do nemocnice s akutním průjmem, aniž by vykazovali známky sepse či krev ve stolici. Účastníkům sledování byla podána standardní rehydratační terapie a zinek, zároveň byli randomizováni do čtyř skupin:

  • rychlé diagnostické testování (a případně navazující ATB terapie) + probiotikum Lactobacillus reuteri,
  • rychlé diagnostické testování (a případně navazující ATB terapie) + placebo,
  • standardní péče (symptomatická léčba bez laboratorních testů) + probiotikum Lactobacillus reuteri,
  • standardní péče (symptomatická léčba bez laboratorních testů) + placebo.

Dvojí cíl studie

Používanou laboratorní metodou byla mnohočetná PCR k detekci původců Shigella, Campylobacter, enterotoxigenní E. coli Cryptosporidium. Podávané probiotikum Lactobacillus reuteri DSM 17938 (L. reuteri Protectis) je prověřeným probiotikem dostupným i v našich podmínkách. Primárním cílem této pilotní studie bylo nejen zjistit realizovatelnost obdobného projektu a množství zájemců o účast, ale i klinický přínos obou testovaných novinek (rychlá diagnostika a probiotikum). Terapie byla ve všech případech dodržována po dobu 60 dnů, následně byly děti sledovány po dobu dalších 60 dnů pro případnou rekurenci průjmu. Zároveň byla po těchto 60 dnech vyhodnocena růstová křivka a sledovány změny v jejím vývoji.

Slibné výsledky

Rychlá diagnostika v kombinaci s probiotikem L. reuteri Protectis (jež je obsaženo mj. v kapkách BioGaia) vedla k výraznému snížení rekurence průjmu a pozitivním změnám v rychlosti růstu. Rychlá diagnostika v kombinaci s placebem významný rozdíl oproti standardní terapii nepřinesly. Multicentrický klinický pokus obdobné koncepce se ukázal být v podmínkách Botswany proveditelným a dostupnost rychlé diagnostiky a probiotika potvrdila svůj vysoký potenciál stát se přínosem pro globální zdraví. Proto výzkumná skupina v červenci 2016 oznámila, že studie bude pokračovat a dojde k navýšení její kapacity.

(luko)

Zdroje: 

  1. Pernica J., Steenhoff A., Mokomane M. et al. Optimizing management of pediatric diarrhoeal disease in Botswana: a pilot, factorial, randomized, placebo-controlled trial of rapid enteric diagnostics and probiotic therapy. Open Forum Infect Dis 2015; 2 (suppl. 1), doi: 10.1093/ofid/ofv133.1177. Dostupné na: http://ofid.oxfordjournals.org/content/2/suppl_1/1624.short
  2. Botswana study with BioGaia’s probiotic to be scaled up. Vydáno: 26. 7. 2016. Citováno: 22. 10. 2016. Dostupné na: http://biogaia.com/botswana-study-biogaias-probiotic-be-scaled
  3. Optimizing the Management of Acute Diarrhoeal Disease. Vydáno: červen 2016. Citováno: 22. 10. 2016. Dostupné na: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02803827

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Lactobacillus reuteri DSM 17938 zkracuje trvání akutního infekčního průjmu u dětských pacientů

Již dříve bylo v randomizovaných kontrolovaných studiích prokázáno, že Lactobacillus reuteri DSM 17938 snižuje trvání průjmu u dětí hospitalizovaných z důvodu akutního infekčního průjmu. Následující studie tureckých autorů se jako první zajímá o účinnost L. reuteri DSM 17938 u nehospitalizovaných dětí s akutním infekčním průjmem.

Lactobacillus reuteri – méně léků k úlevě od bolesti, méně návštěv u lékaře

Studie provedená na několika klinických pracovištích v Itálii prokázala pozitivní efekt L. reuteri DSM 17938 v prevenci dětských kolik. Koliky postihují celosvětově přibližně 20 % kojenců, a nové poznatky tak mají význam pro velkou cílovou skupinu.

Kojenecké koliky

Definice: Věk pod 5 měsíců. Opakované prolongované epizody pláče a/nebo neklidu, které se vyskytují bez jasných příčin, kterým není možné předejít a které není možno přerušit. Není přítomno neprospívání, horečka nebo známky nemoci. Trvání více než 3 hodiny/den, 3 a více dní v týdnu.Všechny novinky