Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
GIT a koliky u dětí: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Lactobacillus reuteri Protectis snížil u zdravých kojenců výskyt koliky, zácpy i epizod regurgitace

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: GIT a koliky u dětí

Vydáno: 8.3.2016

Lactobacillus reuteri Protectis snížil u zdravých kojenců výskyt koliky, zácpy i epizod regurgitace

Zajímavé výsledky přinesla studie zkoumající vliv Lactobacillus reuteri DSM 17938 (L. reuteri Protectis) na zažívání zdravých kojenců v prvních 3 měsících věku. Kapky obsahující tento kmen snížily u dětí narozených v termínu výskyt kojeneckých kolik, zácpy a epizod regurgitace.

Jednalo se o multicentrickou dvojitě zaslepenou a placebem kontrolovanou studii, ve které byly zdravým kojencům v prvních 3 měsících věku podávány kapky s L. reuteri Protectis. Do studie bylo zahrnuto 589 kojenců, kteří byli randomizováni k užívání buď kapek s L. reuteri Protectis (v dávce 1 × 108 CFU), nebo placeba 1× denně po dobu 90 dnů. Studii dokončilo 468 kojenců.

Výsledky studie

Při hodnocení stavu po měsíci trvání studie bylo zjištěno, že kojenci užívající L. reuteri Protectis proplakali denně polovinu času oproti těm, kteří užívali placebo (45 minut v porovnání s 96 minutami; p < 0,01). Tento signifikantní rozdíl přetrvával i v dalším průběhu studie až do jejího ukončení po 3 měsících sledování.

Kojenci ve skupině léčené kapkami s L. reuteri Protectis měli zároveň lepší motilitu střev, což vedlo k častějšímu vyprazdňování během dne (děti s L. reuteri Protectis se vyprazdňovaly o 30 % častěji) a k menšímu výskytu regurgitačních epizod (epizod regurgitace bylo u dětí léčených L. reuteri Protectis o 37 % méně) v porovnání s kojenci ze skupiny léčené placebem.

Nebyly přitom zaznamenány žádné nežádoucí účinky.

Nákladová efektivita

Studie se současně věnovala i nákladové efektivitě užívání kapek s probiotiky. Do modelu autoři zahrnuli pouze přímé náklady spojené s výskytem kolik, zácpy či regurgitace u dětí. Nepřímé náklady, které souvisejí se stresem a nervozitou rodičů při neztišitelném pláči kojence, zahrnuty nebyly. Z výsledků plyne, že při užívání kapek uspoří každá rodina na přímých nákladech 88 eur. Dalších 104 eur ušetří na každém dítěti společnost.

Závěr

Kapky s L. reuteri Protectis jsou účinnou a bezpečnou prevencí kojeneckých kolik a snižují rovněž výskyt zácpy a epizod regurgitace v této věkové kategorii.

(epa)

Zdroj: Indrio F., Di Mauro A., Riezzo G. et al. Prophylactic use of a probiotic in the prevention of colic, regurgitation, and functional constipation: a randomized clinical trial. JAMA Pediatr 2014 Mar; 168 (3): 228−233; doi: 10.1001/jamapediatrics.2013.4367.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Preventivní podávání Lactobacillus reuteri Protectis signifikantně snižuje počet epizod průjmu a respiračních infekcí u zdravých dětí ve věku 6−36 měsíců

Randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie prokázala efekt každodenního preventivního podávání Lactobacillus reuteri Protectis na snížení počtu epizod průjmu, respiračních infekcí a zameškaných dní ve školce u kojenců a batolat.

Existuje bezpečná probiotická léčba dětských kolik?

Přesná příčina vzniku a léčba koliky v kojeneckém věku zůstávají i přes dlouholetý výzkum nejasné. Koliky provázené neutišitelným pláčem přitom zatěžují až 30 % kojenců.

Lactobacillus reuteri: profylaxe během prvních 3 měsíců života novorozenců a vliv na rozvoj gastrointestinálních poruch

Kojenecká kolika, jícnový reflux a zácpa mají dopad na režim krmení, způsobují úzkost rodičů a zpravidla vedou k návštěvě ordinace pediatra během prvních 6 měsíců života, nasazení farmakoterapie, případně k hospitalizaci.Všechny novinky