Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
GIT a koliky u dětí: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Lactobacillus reuteri prokázal v in vitro studii antimykotické účinky proti kvasinkám rodu Candida způsobujícím orální infekce

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: GIT a koliky u dětí

Vydáno: 18.10.2017

Lactobacillus reuteri prokázal v in vitro studii antimykotické účinky proti kvasinkám rodu Candida způsobujícím orální infekce

Kvasinky rodu Candida jsou běžnými komenzály v dutině ústní a součástí normálního orálního mikrobiomu u 25–75 % zdravých jedinců. Jedná se však o oportunní patogeny a i v dutině ústní se mohou vyskytovat infekce způsobené kvasinkami. Nedávno byly k alternativní léčbě kvasinkových infekcí v dutině ústní navrženy probiotické kmeny bakterií, jež mohou vést k ovlivnění orálního mikrobiomu.

Cíle a metodika studie

Cílem dánské studie bylo in vitro ověřit antimykotický potenciál probiotických bakterií Lactobacillus reuteri (DSM 17938 a ATCC PTA 5289) u 6 druhů orálních kvasinek rodu Candida (C. albicans, C. glabrata, C. krusei, C. tropicalis, C. dubliniensis a C. parapsilosis). Pomocí spektrofotometrie byla zkoumána schopnost laktobacilů koagregovat s kvasinkami, schopnost inhibovat jejich růst byla potom testována pomocí specifické kultivace (agar overlay method). Navíc byla pomocí mikrosenzorů zkoumána změna pH v prostředí a produkce peroxidu vodíku laktobacily.

Výsledky

L. reuteri ATCC PTA 5289 a L. reuteri DSM 17938 byly schopné koagregovat s kvasinkami z rodu Candida. L. reuteri PTA 5289 měl po 4hodinové inkubaci u všech kvasinek vyšší míru koagregace než L. reuteri DSM 17938 (p < 0,001). V inhibici růstu byl naopak signifikantně lepší L. reuteri DSM 17938 (p < 0,001). L. reuteri DSM 17938 a ATCC PTA 5289 dokázaly téměř úplně inhibovat růst kvasinek C. albicans a C. parapsilosis, neměly však vliv na C. krusei. Měření pH ukázalo, že kvasinka C. krusei je schopná lépe než ostatní odolat působení kyselin produkovaných laktobacily.

Závěr

Laktobacily L. reuteri mají antimykotické schopnosti proti 5 ze 6 orálních druhů z rodu Candida, navíc se potvrdilo, že probiotické vlastnosti se u jednotlivých laktobacilů liší.

(epa)

Zdroj: Jørgensen M. R., Kragelund C., Jensen P. Ø. et al. Probiotic Lactobacillus reuteri has antifungal effects on oral Candida species in vitro. J Oral Microbiol 2017 Jan 18; 9 (1): 1274582, doi: 10.1080/20002297.2016.1274582.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Probiotikem nejen proti dětské kolice, ale i proti poporodní depresi

V prospektivní jednoduše zaslepené randomizované studii byl sledován vliv Lactobacillus reuteri na dobu pláče kojenců i na spokojenost a psychickou pohodu rodičů.

Studie účinků Lactobacillus reuteri DSM 17938 v terapii dětské koliky

Kolikovité bolesti vedoucí k pláči a naříkání mohou trápit děti v kojeneckém věku. V jejich léčbě má příznivý účinek podávání probiotik obsahujících Lactobacillus reuteri DSM 17938. Vlivem tohoto přípravku na příznaky koliky se zabývala i následující studie.

Jak na dětskou koliku

Dětské koliky potrápí v raném věku nejen mnoho dětí, ale i jejich leckdy již vyčerpané rodiče a v neposlední řadě pediatry. Jaké jsou možnosti pomoci?Všechny novinky