Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
GIT a koliky u dětí: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Lactobacillus reuteri: profylaxe během prvních 3 měsíců života novorozenců a vliv na rozvoj gastrointestinálních poruch

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: GIT a koliky u dětí

Vydáno: 5.1.2016

Lactobacillus reuteri: profylaxe během prvních 3 měsíců života novorozenců a vliv na rozvoj gastrointestinálních poruch

Kojenecká kolika, jícnový reflux a zácpa mají dopad na režim krmení, způsobují úzkost rodičů a zpravidla vedou k návštěvě ordinace pediatra během prvních 6 měsíců života, nasazení farmakoterapie, případně k hospitalizaci. Mohou profylaktická probiotika během prvních tří měsíců života kojence tyto funkční poruchy gastrointestinálního traktu ovlivnit?

Prospektivní multicentrická randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie s intervencí profylaxe probiotiky se uskutečnila v 9 neonatologických centrech v Itálii. Donošeným novorozencům (n = 589) mladším jednoho týdne bylo po 90 dní podáváno probiotikum ve formě perorálních kapek s kmenem Lactobacillus reuteri DSM 17938 nebo placebo.

Rodiče měli formou strukturovaného deníku zaznamenávat četnost epizod refluxů, trvání neutišitelného pláče (v minutách za den), počet stolic za den, změny v krmení, návštěvy u pediatra, v pohotovostní ambulanci, hospitalizace, jakékoliv farmakologické intervence a nepřítomnost v práci jednoho z rodičů z důvodů péče o nemocné dítě. Studie měla za hlavní cíl, kromě analýzy nákladů a přínosů, zjistit vliv preventivně podávaného probiotika na snížení trvání pláče, regurgitace a zácpy během prvních tří měsíců života dítěte.

Ve třech měsících věku byla v intervenční skupině s probiotikem oproti placebu o téměř polovinu kratší průměrná doba pláče za den (38 vs. 71 minut; p < 0,01), menší průměrný počet epizod regurgitace za den (2,9 vs. 4,6; p < 0, 01) a větší počet stolic za den (4,2 vs. 3,6; p < 0,01). Ze statistické analýzy vyplývá, že jde o signifikantní statisticky významné změny. Profylaktická probiotika s kmenem L. reuteri DSM 17938 průměrně ušetří 88 eur na jednoho pacienta přímých i nepřímých nákladů pro rodinu a dalších 104 eur pro společnost.

Perorální suplementace probiotika s kmenem Lactobacillus reuteri DSM 17938 během prvních 3 měsíců života dítěte může podstatně snížit výskyt či zmírnit projevy poruch gastrointestinálního traktu. Tato studie také poukazuje na významný socioekonomický dopad.

(thom)

Zdroj: Indrio F. et al. Prophylactic use of a probiotic in the prevention of colic, regurgitation, and functional constipation: a randomized clinical trial. JAMA Pediatr 2014 Mar; 168 (3): 228–233, doi: 10.1001/jamapediatrics.2013.4367.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Probiotika a/nebo prebiotika v prevenci nekrotizující kolitidy u novorozenců s velmi nízkou porodní váhou

Jak účinná jsou probiotika nebo prebiotika nebo jejich kombinace (tzv. synbiotika) v prevenci rozvoje nekrotizující enterokolitidy (NEC) u novorozenců narozených s velmi nízkou porodní váhou?

Lactobacillus reuteri – vliv na průběh průjmu u dětí ve věku do 3 let

Průjmová onemocnění zůstávají významnou příčinou morbidity a mortality dětí. Účinnost preventivního podávání Lactobacillu reuteri DSM 17938 v redukci rizika vzniku průjmu je stále předmětem výzkumu.

Závažné průjmy u dětí

Závažné průjmy v dětství tvoří skupinu onemocnění, která představují problém nejen v diagnostice, ale také z hlediska terapie, jelikož obvykle nereagují na běžnou léčbu. Výsledky deset let trvajícího výzkumu ozřejmují nejčastější etiologické faktory chronických průjmů u dětí do 2 let věku.Všechny novinky