Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
GIT a koliky u dětí: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Lactobacillus reuteri – méně léků k úlevě od bolesti, méně návštěv u lékaře

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: GIT a koliky u dětí

Vydáno: 31.8.2016

Lactobacillus reuteri – méně léků k úlevě od bolesti, méně návštěv u lékaře

Studie provedená na několika klinických pracovištích v Itálii prokázala pozitivní efekt L. reuteri DSM 17938 v prevenci dětských kolik. Koliky postihují celosvětově přibližně 20 % kojenců, a nové poznatky tak mají význam pro velkou cílovou skupinu.

Design studie

Pro dětské koliky je typické snížené množství laktobacilů ve střevní mikroflóře a naopak zvýšený počet koliformních bakterií. Italská studie se soustředila na podávání Lactobacillus reuteri DSM 17938, jehož pozitivní efekt prokázalo v uplynulých 10 letech již více klinických testů. Do zmiňované studie byly zařazeny dvě skupiny fyziologických novorozenců – studijní skupina dostávala kapky obsahující L. reuteri DSM 17938 (108 CFU) a 400 IU vitaminu D3, kontrolní skupina kapky se 400 IU vitaminu D3.

Výsledky

Dětský pláč, který koliky provází, je pro rodiče velmi stresujícím faktorem, a ti tak často po konzultaci s lékařem přistupují k podávání prostředků k úlevě od bolestí (například cimetropium bromidu a simetikonu). Studie prokázala, že při užívání L. reuteri se jejich spotřeba u novorozenců a kojenců několikanásobně snižuje. S tím pak souvisí i menší počet návštěv u pediatra. Ve studijní skupině připadalo na jednoho kojence 2,6 návštěvy dětského lékaře z důvodu kolikových stavů během 12 týdnů. V kontrolní skupině, která ve sledovaném období neužívala L. reuteri, dosáhl průměrný počet návštěv pediatra kvůli kolikám 4,9.

Dětské koliky jsou také často důvodem k přechodu na umělou kojeneckou výživu. Při denním podávání L. reuteri DSM 17938 během prvních 3 měsíců života kojenců se tak stalo ve studijní skupině 3× méně často než ve skupině kontrolní.

Závěr

Přestože dětské koliky nepředstavují život ohrožující stavy, pro rodiče jsou velmi zatěžující a výrazným způsobem ovlivňují péči o kojence. Preventivním užíváním L. reuteri tak lze předejít opakovaným návštěvám lékaře i medikaci a výrazně zvýšit kvalitu života celé rodiny.

(pak)

Zdroj: Savino F. et al. Preventive effects of oral probiotic on infantile colic: a prospective, randomised, blinded, controlled trial using Lactobacillus reuteri DSM 17938. Benef Microbes 2015; 6 (3): 245−251.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kojenecké koliky

Definice: Věk pod 5 měsíců. Opakované prolongované epizody pláče a/nebo neklidu, které se vyskytují bez jasných příčin, kterým není možné předejít a které není možno přerušit. Není přítomno neprospívání, horečka nebo známky nemoci. Trvání více než 3 hodiny/den, 3 a více dní v týdnu.

Suplementace laktobacilem uleví od funkční bolesti břicha u dětí

Významný pozitivní efekt laktobacilu oproti placebu ukázala randomizovaná dvojitě zaslepená studie provedená na 101 dětských pacientech.

Příznivý efekt suplementace bakterií L. reuteri u dětí s funkční bolestí břicha

Studie publikovaná v The Journal of Paediatrics and Child Health v roce 2014 se zabývala vlivem suplementace bakterií L. reuteri na zmírnění symptomů funkčních bolestí břicha u dětských pacientů.Všechny novinky