Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
GIT a koliky u dětí: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Kratší trvání a doba hospitalizace u infekčních průjmů u dětí vlivem L. reuteri

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: GIT a koliky u dětí

Vydáno: 26.5.2017

Kratší trvání a doba hospitalizace u infekčních průjmů u dětí vlivem L. reuteri

Podle současných doporučení je ve zvládání akutní gastroenteritidy u dětí klíčová rehydratace spolu s adjuvantní terapií probiotiky. Vybraná probiotika mohou snížit dobu trvání a závažnost akutního průjmového onemocnění. K významnému zlepšení stavu a redukci průjmových obtíží u pediatrických pacientů hospitalizovaných pro akutní gastroenteritidu přispívá kmen Lactobacillus reuteri DSM 17938. Jedná se o přirozeně se vyskytující grampozitivní bakterii izolovanou z lidského mateřského mléka a gastrointestinálního traktu.

Metodika studie a sledovaná populace pacientů

Cílem multicentrické randomizované kontrolované jednoduše zaslepené klinické studie s paralelními skupinami bylo zhodnotit účinnost kmene L. reuteri DSM 17938 u dětských pacientů s akutním vodnatým průjmem. Studie probíhala v 11 centrech v tureckých nemocnicích a účastnilo se jí 127 pediatrických pacientů ve věku mezi 3 měsíci a 5 lety s vodnatým nekrvavým průjmovým onemocněním trvajícím 12−72 hodin.

V intervenční skupině (64 pacientů) byla indikovaná perorální rehydratační a/nebo intravenózní léčba spolu s 5denní adjuvantní léčbou 1×108 CFU L. reuteri 17938 (kapky BioGaia). Kontrolní skupina (63 pacientů) dostávala pouze perorální rehydratační roztok a/nebo intravenózní tekutiny. Primárním výstupem studie byla délka trvání průjmů (v hodinách). Sekundární výstup zahrnoval dobu hospitalizace (dny), počet dětí s průjmovým onemocněním během každého z 5 dnů intervence a procento pacientů s protrahovanými průjmy 7 dní po intervenci.

Výsledky

Lreuteri statisticky významně zkrátil trvání průjmů po 24 hodinách intervence (p < 0,001). Zároveň bylo po 24 a 48 hodinách zaznamenáno více dětských pacientů bez průjmů v intervenční skupině s adjuvantní léčbou L. reuteri oproti kontrolní skupině (50 vs. 5 %; p < 0,001) a po 72 hodinách (69 vs. 11 %; p < 0,001). L. reuteri zkrátil průměrnou dobu hospitalizace (4,31 ± 1,3 dne vs. 5,46 ± 1,77 dne; p < 0,001). Incidence protrahovaných průjmů byla zaznamenána u kontrol v 17,4 % případů, avšak v intervenční skupině s probiotiky žádná. Kapky BioGaia nevyvolaly žádné nežádoucí vedlejší účinky.

Závěr

Adjuvantní léčba akutní gastroenteritidy pomocí L. reuteri DSM 17938 účinně napomáhá zkrátit dobu trvání akutního průjmu. Největší vliv byl dokumentován po 48−72 hodinách užívání a tím byla ovlivněna i celková doba hospitalizace v pediatrické populaci. Probiotický kmen L. reuteri DSM 17938 obsažený v kapkách BioGaia je bezpečný, efektivní a dobře tolerovaný u dětí jak v nemocniční, tak i v ambulantní péči.

(thom)

Zdroj: Dinleyici E. C., PROBAGE Study Group, Vandenplas Y. Lactobacillus reuteri DSM 17938 effectively reduces the duration of acute diarrhoea in hospitalised children. Acta Paediatr 2014; 103 (7): 300−305, doi: 10.1111/apa.12617.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jednoznačný efekt Lactobacillus reuteri v léčbě infantilních kolik u dětí mladších 4 měsíců

Studie se zabývá účinností podávání probiotika Lactobacillus reuteri v terapii kojeneckých (infantilních) kolik u dětí mladších 4 měsíců.

Možnosti terapie kojenecké koliky a testované prostředky

Mnoho kojenců trpí kolikou, která sužuje nejen je, ale i celou rodinu. Rodiče jsou vyčerpaní a trpí pocitem selhání. Jak jim spolehlivě pomoci?

Metaanalýza účinnosti probiotika Lactobacillus reuteri u průjmovitých onemocnění dětí do 18 let

Cílem metaanalýzy publikované letos na jaře v časopisu Alimentary Pharmacology & Therapeutics bylo posoudit aktuální data o účinnosti L. reuteri DSM 17938 v léčbě a prevenci rozličných průjmovitých onemocnění u dětí do 18 let věku.Všechny novinky