Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Zpráva ECDC o klíšťové encefalitidě

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 10.2.2013

Zpráva ECDC o klíšťové encefalitidě

V minulém roce byla zveřejněna zpráva Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zaměřená na epidemiologii klíšťové encefalitidy (KE). Zpráva shrnuje výskyt KE ve všech evropských zemích a zaměřuje se také na způsob sledování výskytu KE a sběr epidemiologických dat, který se v jednotlivých zemích uplatňuje. Jaké zpráva přináší závěry a jaká jsou její hlavní doporučení?

Data o výskytu KE

Zpráva o výskytu KE v Evropě se zaměřuje pouze na období let 2000–2010. Data o výskytu KE bylo možné získat ve 20 z celkových 30 zemí náležejících do zkoumaného regionu. I mezi těmi zeměmi, které mají zavedený systém sledování případů KE, však existují významné rozdíly, například v definici klinického případu KE nebo v laboratorní diagnostice. Údaje z jednotlivých zemí proto není možné vždy jednoduše porovnat.

I přesto, že údaje z jednotlivých sledovaných zemí nejsou vždy srovnatelné, identifikovala zpráva ECDC v rámci Evropy hlavní rizikové oblasti z hlediska výskytu KE. Za nejrizikovější regiony byly označeny střední a východní Evropa, dále pobaltské a trochu překvapivě i severské země. Oblast výskytu KE dosahuje směrem na západ až do Švýcarska a do francouzského regionu Alsasko, směrem na jih do severní Itálie a balkánských zemí. Celoevropsky nejvíce rizikovou skupinou z hlediska onemocnění KE jsou muži ve věku 40 až 60 let, což je pravděpodobně odrazem toho, že nejvyšší riziko onemocnění je u osob pobývajících často v přírodě.

Závěry a doporučení zprávy

Na základě údajů, které autoři zprávy postupně shromáždili ze všech evropských zemí, bylo formulováno několik doporučení pro zástupce Evropské unie a jednotlivých evropských zemí. Autoři zprávy především zdůrazňují nutnost lepšího a srovnatelného epidemiologického sledování ve všech evropských zemích, a to nikoli jen na národní úrovni, ale také v rámci jednotlivých regionů. Kromě toho je potřeba podle autorů zprávy vydat doporučení ohledně očkování pro občany Evropské unie a pro osoby cestující do endemických oblastí.

(vek)

Zdroj: European Centre for disease prevention and control: Epidemiological situation of tick-borne encephalitis in the European Union and European Free Trade Association countries. Technical Report – zpráva od skupiny autorů Stefanoff P. et al. – vydáno v r. 2012; doi: 10.2900/62311; dostupné na webu ecdc.europa.eu

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Klíšťová encefalitida u dětí a dospívajících v České republice mezi lety 1960 a 2007

Česká republika patří spolu se Slovinskem, Ruskem a pobaltskými státy mezi země s největším výskytem klíšťové encefalitidy na světě.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí zveřejnilo nová fakta o výskytu KE

Koncem roku 2012 uveřejnilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) přehlednou zprávu o výskytu klíšťové encefalitidy (KE) v Evropě.

Klíšťová encefalitida v Evropě – výskyt ve Švédsku

Nedávné údaje hovoří o tom, že ve Švédsku je nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy (KE) ze všech zemí Skandinávie, a to včetně příslušných oblastí Ruska.Všechny novinky