Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Stanovisko WHO k vakcínám proti KE: kontraindikace očkování a další upozornění

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 9.9.2013

Stanovisko WHO k vakcínám proti KE: kontraindikace očkování a další upozornění

Světová zdravotnická organizace ve svém dokumentu neuvádí prakticky žádné absolutní kontraindikace očkování proti klíšťové encefalitidě (KE).

Kontraindikace

Absolutní kontraindikaci očkování teoreticky představuje alergie na kteroukoli ze složek vakcíny. Přestože však jsou obě v současné době používané vakcíny proti KE produkovány v kuřecích embryonálních buňkách, není mírná alergie na vaječnou bílkovinu v současnosti považována za kontraindikaci očkování proti KE.

Podle WHO by mělo být očkování proti KE (tak jako i jiná očkování) odloženo v případě horečnatého onemocnění, kdy teplota přesahuje 38,5 °C, nebo při známkách vážnějšího onemocnění. Očkovat lze až za dva týdny po úplném uzdravení.

Očkování těhotných žen

Podle oficiálního stanoviska WHO by mělo být očkování proti KE u těhotných žen aplikováno v případech, kdy žena žije v oblastech s vysokým rizikem nákazy, tj. v oblastech s výskytem více než 5 případů onemocnění na 100 tisíc obyvatel za rok (například Česká republika jako celek se prakticky vždy pohybuje nad touto hodnotou). V oblastech, kde se riziko nákazy pohybuje pod touto hranicí, by měly být v každém individuálním případě zváženy přínosy a možná rizika očkování (například v závislosti na životním stylu ženy určit, jak vysoké riziko nákazy hrozí).

Snížená účinnost očkování a zkřížená reakce

Indukce tvorby ochranných protilátek může být významně snížena u osob podstupujících imunosupresivní léčbu. Proto je v takových případech nutné stanovit rozsah imunitní odpovědi pomocí sérologie a v případě potřeby aplikovat navíc další dávku vakcíny.

Dále může docházet ke vzniku zkříženě reagujících protilátek u lidí, kteří přišli do styku s jiným virem ze skupiny flavivirů. Tyto zkříženě reagující protilátky (například protilátky proti viru japonské encefalitidy) mohou interferovat se sérologickou odpovědí vyvolanou očkováním proti KE.

(vek)

Zdroj: World Health Organization: Vaccines against tick-borne encephalitis: WHO position paper. Weekly epidemiological record 2011, 24 (86): 241–256.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vakcína proti KE založená na evropském podtypu indukuje tvorbu protilátek i proti dalším podtypům viru KE

Studie publikovaná v časopise The Journal of Infectious Diseases analyzuje vznik zkřížené neutralizace mezi různými podtypy viru klíšťové encefalitidy (KE), jako je evropský, východní a sibiřský podtyp, a také mezi virem omské hemoragické horečky.

Horečka dengue

Virus horečky dengue, přenášený komáry, je považován za nejvýznamnější arbovirus, který napadá člověka, a především v rozvojových zemích představuje vážný zdravotnický problém.

Virus západonilské horečky

Virus západonilské horečky patří mezi flaviviry – stejně jako virus klíšťové encefalitidy, japonské encefalitidy nebo horečky dengue. Obdobně jako v případě klíšťové encefalitidy i virus západonilské horečky napadá v některých případech centrální nervovou soustavu (CNS) a malé procento případů končí i smrtelně.Všechny novinky