Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Proč dnes nemáme vakcínu proti lymeské borelióze?

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 21.10.2013

Proč dnes nemáme vakcínu proti lymeské borelióze?

Již v devadesátých letech minulého století byly v USA vyvinuty dvě různé vakcíny proti lymeské borelióze. Ale i když u obou vakcín byly prokázány dobrá účinnost i jejich bezpečnost, záhy byly staženy z trhu. Co se přihodilo?

Úspěch jen u psů, nikoli u lidí

Vyvinout účinnou vakcínu proti lymeské borelióze nebylo zpočátku snadné, posléze se však podařilo vyrobit vakcínu založenou na OspA, jednom z proteinů vnější membrány bakterie Borrelia burgdorferi. Protilátky vytvořené touto vakcínou se dostávaly spolu s nasátou krví do trávicího traktu klíštěte a inaktivovaly borelie ještě před tím, než mohly proniknout do krve hostitele.

Na základě antigenu OspA byly vytvořeny dvě různé vakcíny proti lymeské borelióze, u kterých byla v klinických studiích osvědčena jejich účinnost a bezpečnost. Přesto jedna z těchto vakcín byla stažena ještě před tím, než mohla být schválena Americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, a druhou stáhl její výrobce z trhu po pouhých třech letech prodeje. Vakcína se prodávala velmi špatně, zatímco obdobná očkovací látka určená k použití ve veterinární medicíně (u psů) zaznamenala ve stejné době velký úspěch.

Příčin neúspěchu vakcín proti lymeské borelióze bylo patrně několik. Vývoj vakcíny v USA, stejně jako i samotné onemocnění, doprovázely značné kontroverze. Zatímco už krátce po objevení lymeské boreliózy a jejího bakteriálního původce počátkem 80. let minulého století se široce diskutovalo o možnosti „chronické“ lymeské boreliózy (někteří tuto možnost vášnivě obhajovali, zatímco jiní ji zavrhovali), v průběhu testování vakcíny a krátce po jejím uvedení na trh se objevovaly četné, i když špatně doložené případy vážných nežádoucích účinků očkování proti lymeské borelióze.

Další důvody toho, proč vakcína proti lymeské borelióze měla tak malý úspěch, jsou pravděpodobně i ryze praktické. Onemocnění, proti kterému má vakcína chránit, je většinou dobře léčitelné antibiotiky a jen zřídka má vážný průběh. Fatální může být toto onemocnění jen zcela výjimečně, někteří odborníci o možnosti úmrtí v důsledku lymeské boreliózy vůbec pochybují. V těchto základních parametrech se tedy lymeská borelióza odlišuje od klíšťové encefalitidy, potenciálně smrtelného onemocnění bez možnosti kauzální léčby, které po sobě nezřídka zanechává dlouhodobé následky.

(vek)

Zdroj: Aronowitz R. A. The rise and fall of the lyme disease vaccines: a cautionary tale for risk interventions in American medicine and public health. Milbank Q. 2012, 90 (2): 250–77.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Stanovisko WHO k vakcínám proti KE: poměr nákladů a efektivity

V zemích s významnou prevalencí klíšťové encefalitidy (KE) představuje toto onemocnění značnou finanční zátěž pro postiženého jedince i pro celou společnost – především kvůli častým dlouhodobým neurologickým následkům onemocnění.

Klíšťová encefalitida a její příznaky u dětských pacientů.

Rozhovor s MUDr. Zemánkovou o případu dětské pacientky po prodělané klíšťové encefalitidě.

Jaké příspěvky nabízí pojišťovny na očkování proti klíšťové encefalitidě?

Počet případů klíšťové encefalitidy je v České republice jeden z nejvyšších v Evropě. Navíc léčba tohoto onemocnění je nejen komplikovaná pro pacienta, ale i značně finančně náročná pro jeho zdravotní pojišťovnu.Všechny novinky