Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nebezpečný posel Aedes aegypti

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 1.8.2007

Nebezpečný posel Aedes aegypti

Aedes aegypti (AE) je druh komára mající pro člověka význam především jako vektor řady nebezpečných tropických onemocnění. Mezi viry prokazatelně přenášenými AE patří žlutá zimnice, horečka Dengue a horečka Chikungunya (horečnaté onemocnění vyskytující se v Africe a oblasti Indického oceánu). Spekuluje se ale, že AE je schopen i transmise viru encefalitidy Murray Valley, viru Ross River a Dirofilaria immitis (filarióza koček a psů). Jiným příbuzným druhem, rovněž schopným přenosu arbovirů, je Aedes albopictus.

Popis, ontogeneze a etologie AE

V porovnání s rozměry jiných rodů komárů je AE spíše menší. Má 3–4 mm dlouhý trup. Jeho charakteristickým znakem jsou bílé tečky na jinak černém těle v oblasti hrudi a hlavy. Na nohou má bílé kroužky. Může se dožít stáří i několika měsíců. Klade charakteristická bílá vajíčka, která na rozdíl od většiny komárů umísťuje odděleně, čímž výrazně přispívá k rozšiřování svého teritoria. Jako vektor arbovirových nákaz se uplatňuje pouze samička, neboť samec schopnost sání krve nemá a živí se nektarem.

Ekologie AE

Tento komár se na americký kontinent dostal pravděpodobně s transportem otroků z Etiopie. AE je druh striktně antropofilní. Přítomnost člověka determinuje výskyt tohoto hmyzu a vice versa. Objevuje se pouze do vzdálenosti 90 metrů od lidských obydlí. Ačkoliv i samička je schopna utilizace nektaru, bez sání lidské krve tento druh nemůže existovat. K jeho nebezpečnosti přispívá i to, že se pohybuje velice rychle a je pro člověka téměř neslyšitelný.

Epidemiologie AE

Endemické oblasti AE zahrnují regiony tropů celého světa. Vyskytuje se v Americe od Mexika až po Argentinské subtropy, v celé Africe s výjimkou saharského pásma, v Jihovýchodní Asii a Indii, v Tichomoří a také v severozápadní Austrálii a na celém Novém Zélandě. Komáří niky se zpravidla nacházejí v blízkosti stojaté (i chlorované!) vody jako například v nezakrytých sudech, odložených pneumatikách, ale i ve vázách a klozetech.

Prevence a profylaxe

Ke kontaktu AE s člověkem dochází pouze v době úsvitu a po západu slunce. Doporučuje se proto v těchto hodinách pobyt v prostředí chráněném moskytiérou či použití oděvu zahalujícího celé tělo. S určitou účinností lze aplikovat i repelenty. Základní ochrannou proti žluté zimnici je ale očkování.

(ver)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Imunogenita vakcín

Imunogenita vakcín proti klíšťové encefalitidě je hodnocena nejčastěji pomocí míry sérokonverze. Ta je definována jako nárůst séroprotektivních protilátek specifických vůči TBE nad určitou mez, při které je jedinec odolný vůči nákaze TBE.

Možné vedlejší účinky očkování

Oba typy komerčně dostupných vakcín jsou připraveny formaldehydovou inaktivací kultur virů klíšťové encefalitidy (kmen Neudörfl v případě FSME-IMMUN a kmen K-23 u vakcín typu Encepur®) pomnožených na kuřecích embryonálních buňkách.

Kdy je nejlepší očkovat

Aktivita klíšťat začíná počátkem měsíce března a dubna, kdy teplota půdy stoupne na 5–7 stupňů Celsia, a končí poklesem teplot pod tyto hodnoty v měsíci listopadu a prosinci.Všechny novinky