Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Klíšťová encefalitida z kozího sýra

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 11.7.2010

Klíšťová encefalitida z kozího sýra

Klíšťová encefalitida je i přes efektivní prevenci stále rozšířená. Níže uvedená studie prokázala možnou nákazu kozím sýrem a výskyt infikovaných klíšťat ve vyšších nadmořských výškách.

Virus klíšťové encefalitidy (TBEV) je lidský patogenní flavivirus endemicky rozšířený v mnoha zemích Evropy a v centrální a východní Asii. I přes efektivní prevenci pomocí očkování je výskyt klíšťové encefalitidy stále vysoký. TBEV se vyskytuje v místech, kde lze najít klíšťata jako přenašeče. Takovými místy jsou lesy s izotermií 7 °C. Přenos se nejčastěji odehrává infikovaným klíštětem. Možný je i alimentární přenos kozím nebo ovčím sýrem a nepasterizovaným mlékem. Kapénkový přenos je vzácný, vyskytuje se hlavně na Balkánu.

V červenci roku 2008 byla zjištěna nákaza klíšťovou encefalitidou získaná z kozího sýra. Zjištění přenosu TBEV cestou kozího mléka na alpských pastvinách vede ke změnám epidemiologie v centrální Evropě a rozšíření infekce do vyšších poloh. Popsaná studie zkoumala nákazu klíšťovou encefalitidou u 6 nakažených v hornatém prostředí rakouských Alp v červenci 2008.

Prvním postiženým byl 43letý pastýř koz pobývající 24 dnů v alpských pastvinách. Byl hospitalizován pro nebakteriální zánět močových cest, chřipkové příznaky a meningeální příznaky. U pacienta byl TBEV potvrzen sérologicky metodou ELISA a průkazem specifických IgM a IgG v séru a likvoru. Anamnesticky důležitá je negace přisátí klíštěte. Přibližně 8–11 dnů před vznikem obtíží pacient udával požití nepasterizovaného kozího i kravského mléka a sýru.

Epidemiologické šetření nalezlo 6 dalších lidí, kteří konzumovali stejný sýr a mléko jako pastýř. Z tohoto počtu mělo 5 lidí sérologický nález klíšťové encefalitidy. Celkem 3 lidé měli též klinické známky, 2 lidé byli asymptomatičtí. Jeden člověk s negativní sérologií zvracel hned po konzumaci mléčného výrobku. Navíc byl TBEV prokázán ještě u 4 domácích prasat užívajících kozí produkty. U prasat byl průkaz sérologický bez klinických projevů.

Nikdo z postižených nebyl preventivně očkován proti klíšťové encefalitidě. Sýr byl zhotoven z mléka jedné kozy a 3 krav. V séru kozy byl nalezen TBEV, zatímco všechny 3 krávy byly sérologicky negativní. Další sérologické šetření u infikované kozy, provedené po 1 měsíci, již pozitivitu neprokázalo. Stejně tak dalších 105 koz z dané farmy bylo bez průkazu infekce.

Analýza prokázala, že 6 lidí a 4 prasata byli infikováni sýrem od jedné kozy, který byl užit 12 dnů před vypuknutím infekce. Experimenty prokázaly, že TBEV lze přenést mlékem 2. a 3. den po infekci zvířete, která trvá 3–7 dnů. Pozorování dále prokázalo expanzi TBEV endemického regionu k vyšším nadmořským výškám. Například v ČR se infikovaná klíšťata posunula ze 710 na 1 100 m n. m. během posledních 25 let. Souvisí to zřejmě se stoupáním teploty.

(syna)

Zdroj:
www.cdc.gov

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Výskyt klíšťové encefalitidy mezi americkými turisty cestujícími do Evropy a Asie v letech 2000–2009

Každoročně je v Evropě a Rusku zaznamenáno asi 10 000 případů klíšťové encefalitidy (KE). Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) revidovalo všechny případy KE mezi americkými turisty v letech 2000–2009.

Změny klimatu mají vliv na klíšťová onemocnění v Evropě

Přenašeči infekčních nemocí jsou extrémně citliví na změny prostředí a klimatu, obzvláště na změny teploty a vlhkosti vzduchu. V posledních desetiletích dochází ke značnému nárůstu incidence i šíření těchto nemocí v Evropě a tento trend výrazně přesahuje rámec náhodných nebo sezónních výkyvů. Stav je připisován změnám klimatu způsobeným činností člověka v globalizovaném světě. Do jaké míry ovlivňují změny klimatu výskyt klíšťové encefalitidy?

Klíšťová encefalitida často vede k trvalým neuropsychickým následkům

Klíšťová encefalitida (KE) postihuje centrální nervovou soustavu (CNS) a má vysoké riziko trvalých následků. To platí zejména při nedodržení klidového režimu. I při léčené KE dochází asi u čtvrtiny pacientů ke vzniku trvalých následků.Všechny novinky