Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Klíšťová encefalitida u psů

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 15.7.2013

Klíšťová encefalitida u psů

Přestože u psů dochází k infekci klíšťovou encefalitidou (KE) poměrně často, klinické příznaky onemocnění se u nich objevují jen zřídka. Jestliže však klinické onemocnění KE u psa propukne, má většinou velmi vážný průběh, a pokud zvíře přežije, je i rekonvalescence velmi dlouhá.

Majitelé psů mají významně vyšší riziko KE

Odhaduje se, že u psa je ve srovnání s člověkem asi 50- až 100krát větší riziko, že se dostane do kontaktu s klíštětem přenášejícím KE. Také pro člověka však venčení psa představuje rizikovou aktivitu z hlediska nákazy KE a vlastníci psů žijící v endemických oblastech jsou vystaveni výrazně vyššímu riziku tohoto onemocnění než lidé, kteří psa nemají. Kromě toho klíšťata přisátá na psu se s ním často dostávají domů, kde mohou napadat také osoby, které si se zvířetem hrají, především děti.

Klinické příznaky KE u psů

Pokud se KE u psa klinicky projeví, jsou její příznaky velmi podobné příznakům tohoto onemocnění u člověka. Bývají však vážnější a ve většině případů končí fatálně. Běžné je zvýšení tělesné teploty a změna chování (odmítání potravy, zvýšená agresivita nebo naopak plachost). Dále se mohou objevovat parézy až generalizovaná ataxie a tetraplegie, myoklonus, vestibulární syndrom, ztráta citlivosti v oblasti hlavy a zároveň cervikální hyperalgezie, paralýza faciálního nervu, anizokorie a nystagmus. Potvrzení infekce je obvykle sérologické.

Prevence u psů pomáhá chránit i člověka

Protože infikovaná klíšťata přichycená na psu mohou napadat také člověka, je zvláště důležité snažit se najít účinná preventivní opatření. V endemických oblastech se doporučuje použití akaricidů (přípravků k hubení roztočů), aplikovaných například ve formě sprejů na srst zvířete. Tyto přípravky jsou většinou velmi dobře účinné, pouze v případě velmi silného napadení mohou některá klíšťata přežít a je potřeba zvýšit frekvenci aplikace.

V současné době není na trhu žádná vakcína proti KE určená k použití u zvířat a přípravky s obsahem akaricidů tak představuji hlavní způsob prevence. Majitelé psů jsou však rovněž vystaveni vyššímu riziku KE, proto by se měli nechat proti tomuto onemocnění sami naočkovat.

(vek)

Zdroj: Pfeffer M., Dobler G. Tick-borne encephalitis virus in dogs - is this an issue? Parasit Vectors. 2011 Apr 13; 4: 59.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,6/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přetrvávání ochranné hladiny protilátek a následná přeočkování u očkování proti KE

Longitudinální studie ukázaly, že pokles hladin protilátek po primární sérii očkování proti klíšťové encefalitidě (KE) je nejvýraznější během prvního roku a později se ustálí.

Účinnost vakcín proti KE podle zprávy WHO

Oficiální stanovisko Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně vakcín a očkování proti klíšťové encefalitidě (KE) zahrnuje několik studií, které se v minulosti zabývaly imunogenicitou navozenou vakcínami Encepur a FSME-Immun.

Na ochranu před klíšťovou encefalitidou stačí v létě 14 dnů

Dvě zdaleka nejčastější onemocnění přenášená klíšťaty jsou lymeská borelióza a klíšťová encefalitida.Všechny novinky