Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Klíšťová encefalitida u dětí zůstává často nediagnostikovaná

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 22.7.2013

Klíšťová encefalitida u dětí zůstává často nediagnostikovaná

Retrospektivní přehled klinických projevů a několika tisíc sérologických vyšetření protilátek proti klíšťové encefalitidě (antiKE) naznačuje, že klíšťová encefalitida u dětí má často jen nezřetelné příznaky, které ukazují na nespecifikované zánětlivé onemocnění. Kvůli tomu může klíšťová encefalitida v dětském věku často unikat diagnóze, což je zneklidňující zvláště kvůli jen málo prozkoumanému riziku dlouhodobých následků.

Na téma diagnostiky klíšťové encefalitidy u dětí se před časem zaměřila švédská studie publikovaná v časopise The Pediatric Infectious Disease Journal. Autoři studie vyhodnotili výsledky antiKE sérologie u celkem 3 635 vzorků, z toho 699 vzorků pocházelo od dětí mladších 16 let. Vzorky byly získány během sezóny klíšťat od jara do podzimu, nejvyšší počet vyšetřených vzorků byl v srpnu. Sérologické vyšetření bylo provedeno na žádost nemocnice nebo praktického lékaře.

Většina dětí s pozitivním sérologickým nálezem bydlela v endemické oblasti nebo ji navštívila a přisáté klíště v nedávné době udávalo 75 % z nich. Ve srovnání s dospělými byly u dětí častější nespecifické příznaky onemocnění (zvýšení teploty, bolesti hlavy, únava), zatímco projevy encefalitidy (kognitivní dysfunkce, poruchy motoriky) byly častější u dospělých. Meningeální příznaky (například ztuhlost šíje) byly patrné přibližně stejně často v obou skupinách. U dětí byla ve srovnání s dospělými kratší průměrná doba hospitalizace a ve skupině dětí nedošlo k žádnému úmrtí.

Podle autorů studie získaná data ukazují, že projevy klíšťové encefalitidy u dětí jsou spíše nespecifické, a toto onemocnění v dětském věku proto může často unikat diagnóze. Vzhledem k tomu, že klíšťová encefalitida u dětí může být zdrojem dlouhodobých následků, které jsou v současné době jen málo prozkoumané, bylo by žádoucí myslet u dětí častěji na možnost tohoto onemocnění a častěji provádět antiKE sérologické vyšetření.

(vek)

Zdroj: Hansson M. E. et al. Tick-borne encephalitis in childhood: rare or missed? Pediatr Infect Dis J. 2011 Apr; 30 (4): 355–7.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Klíšťová encefalitida u psů

Přestože u psů dochází k infekci klíšťovou encefalitidou (KE) poměrně často, klinické příznaky onemocnění se u nich objevují jen zřídka. Jestliže však klinické onemocnění KE u psa propukne, má většinou velmi vážný průběh, a pokud zvíře přežije, je i rekonvalescence velmi dlouhá.

Přetrvávání ochranné hladiny protilátek a následná přeočkování u očkování proti KE

Longitudinální studie ukázaly, že pokles hladin protilátek po primární sérii očkování proti klíšťové encefalitidě (KE) je nejvýraznější během prvního roku a později se ustálí.

Účinnost vakcín proti KE podle zprávy WHO

Oficiální stanovisko Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně vakcín a očkování proti klíšťové encefalitidě (KE) zahrnuje několik studií, které se v minulosti zabývaly imunogenicitou navozenou vakcínami Encepur a FSME-Immun.Všechny novinky