Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Klíšťová encefalitida se stále více vyskytuje i v horských oblastech

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 3.6.2010

Klíšťová encefalitida se stále více vyskytuje i v horských oblastech

V Evropě se nemocí přenášenou vektorem každoročně nakazí statisíce lidí. Jednou z nejnebezpečnějších infekčních chorob v Evropě, která postihuje centrální nervový systém, je klíšťová encefalitida (KE). Co ale budí pozornost a může být varováním, je postupné stěhování vektorů tohoto onemocnění do stále vyšších poloh za posledních 30 let, a to zejména v Česku a na Slovensku.

Na Slovensku se KE stěhuje do vyšších pater

Poslední slovenský výzkum porovnával počty případů KE během let 1961 až 2004. Celkem analyzovali 1 786 případů KE hlášených regionálnímu institutu zdraví. Výzkum dospěl k zajímavým výsledkům. Od roku 1980 dochází k přesunu případů KE z oblastí nížin do podhorských oblastí. Od roku 1990 byl zaznamenán nárůst incidence KE v horských oblastech.

Slovenští vědci to vysvětlují zvyšující se teplotou v rámci globálního oteplování. Hlavní vektor KE v Evropě, klíště Ixodes ricinus, je totiž citlivý na změnu klimatu a klimatický trend posledních desetiletí mu vyhovuje. V šedesátých letech se toto klíště vyskytovalo v průměrné výšce 223 m n. m. Každým rokem se však jeho výskyt posunul do vyšších hladin, a to o více než 5 metrů nad mořem za rok. Průměrná teplota vzduchu se přitom každým rokem zvedala o 0,07 ºC.

V České republice je trend stejný

Výskyt klíštěte ve výškách nad 500 m n. m. tedy neustále stoupá. Tyto horské a lesní oblasti mají sice menší hustotu zalidnění, ale jsou navštěvovány turisty. Potvrzuje se tím starší a rozsáhlý český výzkum, který po dobu 30 let mapoval geografický výskyt KE v čase. Celkem 8 733 případů KE v letech 1971 až 2000 vykazuje stejnou tendenci. Zejména nárůstem teploty (měřeno v Klementinu a dalších 22 meteorologických stanicích) docházelo k postupnému zvyšování počtu případů KE ve vyšších nadmořských výškách. Stejně jako na Slovensku je rychlost postupu klíšťat vyšší než 5 výškových metrů za rok.

Změny klimatu se považují za jeden z nejvýznamnějších vlivů na výskyt KE ve střední Evropě. Nicméně vědci stále uvádějí, že je výskyt KE podmíněn ještě dalšími faktory. Vliv oteplování klimatu na výskyt KE ve vyšších polohách je naproti tomu zcela nevyvratitelný.

(ercp)

Zdroje:
Emerg Infect Dis. 2010 Mar; 16 (3): 524–6.
Int J Microbiol. 2004 Apr; 293 Suppl 37: 48–54.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Genotypy a geografický výskyt virových variant klíšťové encefalitidy

V oblasti výzkumu klíšťové encefalitidy byl učiněn velký skok v poznání různých variant tohoto nebezpečného viru. Pomocí nejnovějších genetických metod je dnes možné velmi rychle určit přesnou variantu viru a také zjistit, kde na světě se daná varianta viru nejčastěji vyskytuje.

Pozdní následky Lymeské borreliózy

Vzhledem k postižení řady orgánů a diagnostickým nesnázím u některých forem Lymeské borreliózy (LB) je nutné tomuto onemocnění věnovat náležitou pozornost. Péče o pacienty vyžaduje komplexní mezioborový přístup. Je nezbytný i s ohledem na tendence LB k progresi a přechodu do chronicity. Počet hlášených onemocnění na území ČR se pohybuje v posledních letech mezi 3 a 4 tisíci případů.

Imunogenita vakcín

Imunogenita vakcín proti klíšťové encefalitidě je hodnocena nejčastěji pomocí míry sérokonverze. Ta je definována jako nárůst séroprotektivních protilátek specifických vůči TBE nad určitou mez, při které je jedinec odolný vůči nákaze TBE.Všechny novinky