Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Genotypy a geografický výskyt virových variant klíšťové encefalitidy

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 30.5.2010

Genotypy a geografický výskyt virových variant klíšťové encefalitidy

V oblasti výzkumu klíšťové encefalitidy byl učiněn velký skok v poznání různých variant tohoto nebezpečného viru. Pomocí nejnovějších genetických metod je dnes možné velmi rychle určit přesnou variantu viru a také zjistit, kde na světě se daná varianta viru nejčastěji vyskytuje.

Nové genové sondy přesně určí složení viru

Pro studium genetické variability a genotypů RNA viru klíšťové encefalitidy byl vytvořen panel deoxyoligonukleotidových sond. Pomocí metod molekulární hybridizace pak tyto sondy, tvořené přesným řetězcem dusíkatých bází (adenin, guanin, cytosin, uracil), nasedají na specifická vazebná místa v RNA viru klíšťové encefalitidy. Postupnou změnou pořadí dusíkatých bází v sondě pak vědci byli schopni odhalit jednotlivé změny v řetězci RNA a tím určit různé varianty viru klíšťové encefalitidy, které existují.

Nalezené varianty byly dále zkoumány z hlediska jejich výskytu v oblasti Evropy a Asie. Výzkum přesných variant tohoto viru a místa jejich výskytu slouží k tomu, aby byla léčba klíšťové encefalitidy více cílená a tím účinnější a úspěšnější.

Co odhalil výzkum genotypů

Metodou molekulární hybridizace bylo tedy s pomocí těchto panelů možno určit genotypy, ale zejména varianty genotypů a podjednotky genotypů tohoto viru. Předešlé poznatky o existenci 5 genotypů viru klíšťové encefalitidy byly potvrzeny. Jeden panel je schopný rozpoznat až 268 dosud archivovaných izolátů viru a každý z nich přiřadit k jeho genotypu.

Široce rozšířené, a tedy z hlediska epidemiologie velmi důležité jsou zejména tři genotypy, nazvané podle regionu svého výskytu genotyp evropský, genotyp sibiřský a genotyp Dalekého východu. Tyto tři genotypy zahrnují drtivou většinu objevených izolátů. Čtvrtý genotyp se vyskytuje pouze v oblasti ruského města Irkutsk a je představován pouze jedním izolátem viru. Pátý genotyp zahrnuje 10 izolátů, ale je velmi vzácný.

Lepší znalostí viru se zlepšuje i očkování

Díky identifikaci genotypů lze očkování proti viru klíšťové encefalitidy cílit na geograficky odpovídající variantu.

(ercp)

Zdroje:
J Med Virol. 2010 May; 82 (6): 965–76.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pozdní následky Lymeské borreliózy

Vzhledem k postižení řady orgánů a diagnostickým nesnázím u některých forem Lymeské borreliózy (LB) je nutné tomuto onemocnění věnovat náležitou pozornost. Péče o pacienty vyžaduje komplexní mezioborový přístup. Je nezbytný i s ohledem na tendence LB k progresi a přechodu do chronicity. Počet hlášených onemocnění na území ČR se pohybuje v posledních letech mezi 3 a 4 tisíci případů.

Imunogenita vakcín

Imunogenita vakcín proti klíšťové encefalitidě je hodnocena nejčastěji pomocí míry sérokonverze. Ta je definována jako nárůst séroprotektivních protilátek specifických vůči TBE nad určitou mez, při které je jedinec odolný vůči nákaze TBE.

Možné vedlejší účinky očkování

Oba typy komerčně dostupných vakcín jsou připraveny formaldehydovou inaktivací kultur virů klíšťové encefalitidy (kmen Neudörfl v případě FSME-IMMUN a kmen K-23 u vakcín typu Encepur®) pomnožených na kuřecích embryonálních buňkách.Všechny novinky