Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí zveřejnilo nová fakta o výskytu KE

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 24.1.2013

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí zveřejnilo nová fakta o výskytu KE

Koncem roku 2012 uveřejnilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) přehlednou zprávu o výskytu klíšťové encefalitidy (KE) v Evropě. Zpráva obsahuje epidemiologická data z celkem dvaceti evropských zemí z let 2000 až 2010.

Nejrizikovější jsou pobaltské státy

Zveřejněné údaje ukazují, že ve sledovaných zemích se nachází mnoho rizikových oblastí z hlediska nákazy KE. Většina evropských zemí má sice systém sledování výskytu KE, ale protože se jednotlivé systémy mezi sebou mnohdy liší, není vždy snadné porovnat výskyt KE v jednotlivých zemích. Autoři zprávy zdůrazňují, že jednotlivé země by měly zlepšit a harmonizovat své systémy sledování výskytu KE, ale především klást větší důraz na prevenci, tedy informovanost o rizikových oblastech, a rovněž dostupnost očkování.

Celkový počet případů KE zůstává v rámci sledovaného období relativně stabilní a pohybuje se od 1 900 do 2 630 případů za rok v 16 zemích, ze kterých jsou k dispozici spolehlivá data. Výjimkou jsou roky 2003, 2006, 2009 a 2010, kdy došlo ke znatelnému nárůstu počtu onemocnění (3 113, 3 206, 3 397, respektive 3 077 případů za rok).

Největší riziko nákazy KE je podle zprávy ECDC v pobaltských zemích a ve střední a východní Evropě a konkrétně Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem tohoto onemocnění. V rámci České republiky zmiňuje zpráva jako zvláště rizikový region jižních Čech a také upozorňuje, že v rámci ČR se nakažená klíšťata postupně šíří do stále vyšších nadmořských výšek.

Řešením problému je důsledná prevence

Podle autorů zprávy je překvapivé, jak velký počet případů KE se každý rok v Evropě objevuje. Vzhledem k tomu, že před nákazou se lze chránit očkováním a k dispozici máme bezpečné a účinné vakcíny (účinnost přesahuje 95 %), měl by být výskyt onemocnění mnohem nižší. Chránit se očkováním by měli v ideálním případě všichni obyvatelé rizikových oblastí a také turisté z jiných částí Evropy, kteří rizikové oblasti navštěvují.

(vek)

Zdroj: New overview of surveillance data on tick- borne encephalitis in Europe. Press release. European Centre for Disease Prevention and Control, Stockholm, 2012.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Klíšťová encefalitida v Evropě – výskyt ve Švédsku

Nedávné údaje hovoří o tom, že ve Švédsku je nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy (KE) ze všech zemí Skandinávie, a to včetně příslušných oblastí Ruska.

Epidemiologie krajiny: interakce mezi krajinou, lidmi, patogenními organismy a jejich hostiteli

Charakteristika krajiny v různých geografických oblastech významně ovlivňuje incidenci infekčních členovci přenášených onemocnění.

Chronická lymeská borrelióza: diagnóza a léčba

Existence chronické lymeské borreliózy je především ve Spojených státech příčinou ostré debaty. Někteří odborníci trvají na tom, že chronická lymeská borrelióza je praktickými lékaři často diagnostikována a musí být také patřičně léčena.Všechny novinky