Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Epidemiologie krajiny: interakce mezi krajinou, lidmi, patogenními organismy a jejich hostiteli

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 5.12.2010

Epidemiologie krajiny: interakce mezi krajinou, lidmi, patogenními organismy a jejich hostiteli

Charakteristika krajiny v různých geografických oblastech významně ovlivňuje incidenci infekčních členovci přenášených onemocnění. Z tohoto základního předpokladu vycházejí autoři studie publikované v časopise International Journal of Health Geographics, kteří na základě studia výskytu a šíření několika různých infekcí v různých geografických oblastech formulovali principy, jež šíření těchto onemocnění v různých geografických oblastech ovlivňují.

Sledovaná onemocnění a jednotlivé oblasti

Autoři pro účely studie analyzovali následující epidemiologické situace: šíření viru West Nile v povodí řeky Senegal, incidenci klíšťové encefalitidy ve venkovských oblastech Litvy, přenos Leishmanií koutulemi („sandfly“) ve Francouzských Pyrenejích, výskyt viru Rift Valley Fever (RVF viru) v pouštní oblasti Ferlo v Senegalu, simulaci zavedení a šíření viru West Nile prostřednictvím zvířecích hostitelů ve francouzském přírodním parku Camarque, výskyt Puumala viru (PUUV) v Belgii a možné riziko malárie v Camarque.

Výsledky

Každý ze studovaných příkladů pomohl autorům formulovat některé základní principy, které šíření infekce v konkrétních geografických podmínkách ovlivňují, například následující:

  • Charakter krajiny ovlivňuje stupeň přenosu infekce mezi vektory a hostiteli.
  • Riziko infekce v dané oblasti nezávisí pouze na výskytu přírodních stanovišť hostitelů a vektorů infekce, ale také na jejich vzájemném prostorovém uspořádání.
  • Riziko infekčního onemocnění závisí na míře propojení těchto přirozených stanovišť přenašeče patogenu a jeho hostitele.
  • Analýza charakteru krajiny může nahradit sledování specifických interakcí mezi rezervoárovými hostiteli a vektorem u onemocnění s mnoha potenciálními hostiteli.
  • Pro porozumění ekologickým faktorům, které určují rozdílnou prevalenci onemocnění v různých geografických oblastech, je třeba vzít v úvahu dráhu přenosu patogenu mezi vektory, hostiteli a okolním prostředím.
  • Krajina a meteorologické faktory ovlivňují nejenom celkový výskyt infekce, ale také koncentraci a rozložení rizika infekce v jednotlivých oblastech.
  • Riziko infekce je kromě charakteru krajiny závislé také na způsobu jejího využívání, protože ten určuje pravděpodobnost kontaktu mezi lidským hostitelem na jedné straně a infekčními vektory a jejich zvířecími hostiteli na straně druhé.
  • Lidské chování v krajině je zásadní faktor ovlivňující pravděpodobnost kontaktu člověka s infekčním vektorem a tím i pravděpodobnost infekce.

(vek)

Zdroj:
Lambin E. F. et al: Pathogenic landscapes: interactions between land, people, disease vectors, and their animal hosts. Int J Health Geogr. 2010 Oct 27; 9 (1): 54.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Chronická lymeská borrelióza: diagnóza a léčba

Existence chronické lymeské borreliózy je především ve Spojených státech příčinou ostré debaty. Někteří odborníci trvají na tom, že chronická lymeská borrelióza je praktickými lékaři často diagnostikována a musí být také patřičně léčena.

Česká republika: opravdu známe důvody vzrůstu výskytu klíšťové encefalitidy?

V průběhu posledních dvou dekád byl v Evropě patrný výrazný nárůst incidence onemocnění klíšťovou encefalitidou.

Laboratorní možnosti diagnostiky klíšťové encefalitidy

Klíšťová encefalitida je nejvýznamnější virové onemocnění mozku v regionu Evropy a Asie. Její současná diagnostika je založena na průkazu specifických IgM a IgG protilátek. Zejména v časných stadiích může být přínosná i metoda PCR.Všechny novinky