Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Členovci mohou přenášet nemoc z kočičího škrábnutí

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 10.10.2010

Členovci mohou přenášet nemoc z kočičího škrábnutí

Mezi zoonózami existuje několik infekcí, o nichž zatím není příliš mnoho informací, především není znám jejich přírodní rezervoár a přesný způsob přenosu. Jedním z těchto onemocnění je i nemoc z kočičího škrábnutí. Během posledních dvaceti let byla jako definitivní původce této nemoci potvrzena bakterie Bartonella henselae. Bartonely patří mezi gramnegativní intracelulární patogeny, které invadují do endoteliálních buněk stejně jako ehrlichie, anaplasmy a ricketsie. Tyto mikroorganismy mohou být na člověka přeneseny klíštětem, a je proto možné, že také bartonely mohou být příležitostně přenášeny členovci.

V minulosti proběhly studie, které zjišťovaly, zda lidé nakažení nemocí z kočičího škrábnutí mohli přijít do kontaktu se zvířetem buď kvůli profesionální expozici, nebo jako vlastníci domácího mazlíčka. Tyto studie odhalily výskyt séroreaktivity k bartonelovým antigenům u 15 až 45 % zdravých veterinářů v porovnání s pouze 3 až 6 % v obecné populaci. Na druhou stranu v roce 2003 rakouská studie neodhalila statisticky významnou korelaci mezi bartonelovou séroreaktivitou a vlastnictvím domácího mazlíčka, a stejně tak nezaznamenala žádné rozdíly mezi obyvateli měst a venkova. Proto je pravděpodobné, že existují také další způsoby přenosu nemoci z kočičího škrábnutí, především možnost přenosu prostřednictvím klíšťat.

Schopnost klíšťat přenést bartonelovou infekci (B. bacilliformis) byla experimentálně potvrzena před více než osmdesáti lety. Čerstvější studie zase identifikovaly různé druhy bartonel u několika členovců sajících krev, kteří mohou parazitovat také na člověku jako na svém atypickém hostiteli. V roce 2003 byla B. henselae detekována u 1,48 % klíšťat, která byla odstraněna asymptomatickým jedincům. Ačkoliv možnost přenosu B. henselae na člověka klíštětem nebyla dosud přesvědčivě potvrzena, lékaři by mohli zvážit bartonelovou sérologii u pacientů s přetrvávajícími horečkami nebo letargií, kteří mají v anamnéze expozici ektoparazitům (klíště). Bez cíleného skríningu zůstane infekce B. henselae většinou nedetekována, a tudíž poddiagnostikována.

(vek)

Zdroj:
Mosbacher M, et al. Cat Scratch Disease and Arthropod Vectors: More to it than a Scratch? J Am Board Fam Med 2010(Sep-Oct);23(5):685-686.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Autismus a lymeská borrelióza: existuje spojení?

Podle studie publikované v časopise Medical Hypotheses může hrát lymeská borrelióza významnou roli při vzniku autismu.

Bakterie pomáhají v boji proti malárii

Zhruba polovina světové populace stále žije v oblastech, kde hrozí nákaza malárií. Jednou z možností, jak omezit šíření malárie a dalších nemocí běžně přenášených komáry, je omezit výskyt právě komárů.

Může vyšší hladina cholesterolu zhoršovat průběh klíšťových onemocnění?

Lidé s vysokou hladinou cholesterolu mohou být náchylnější k některým onemocněním přenášeným klíšťaty. Naznačují to výsledky studie na myších, kterou publikovali američtí vědci v časopise Journal of Infectious Diseases.Všechny novinky