Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Chronická lymeská borrelióza: diagnóza a léčba

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 28.11.2010

Chronická lymeská borrelióza: diagnóza a léčba

Existence chronické lymeské borreliózy je především ve Spojených státech příčinou ostré debaty. Někteří odborníci trvají na tom, že chronická lymeská borrelióza je praktickými lékaři často diagnostikována a musí být také patřičně léčena. Naproti tomu jejich oponenti (mezi které patří například i Americká pediatrická akademie nebo Americká společnost infekčních onemocnění) tvrdí, že pro existenci chronické lymeské borreliózy dosud nebyly předloženy přesvědčivé důkazy.

Studie uveřejněná v časopise The Journal of Pediatrics se snaží přispět do výše zmíněné diskuze. Jejím účelem bylo především zjistit, jak často je chronická lymeská borrelióza ve skutečnosti diagnostikována a léčena. Chronická lymeská borrelióza bývá definována jako dlouhodobé onemocnění způsobené perzistující infekcí bakterií Borrelia burgdorferi. Symptomy zahrnují únavu, neschopnost se soustředit, bolesti hlavy a podrážděnost. Léčba vyžaduje orální a/nebo intravenózní terapii antibiotiky, která trvá alespoň několik měsíců, ale v některých případech i několik let.

Autoři studie publikované v časopise The Journal of Pediatrics provedli průzkum mezi lékaři v Connecticutu (kde byla lymeská borrelióza v minulém století poprvé diagnostikována). Vzorek původně zahrnoval 33 % praktických lékařů v Connecticutu, vyplněné dotazníky autoři obdrželi od 39 % dotazovaných (celkem 285 lékařů). Z těchto lékařů téměř jedna polovina nepovažuje chronickou lymeskou borreliózu za legitimní diagnózu a dalších 48 % se nedokáže rozhodnout. Pouze šest dotazovaných lékařů (2,1 %) uvedlo, že diagnostikuje a léčí pacienty s chronickou lymeskou borreliózou.

Lékaři, kteří léčí případy chronické lymeské borreliózy, podávají orálně antibiotika v průměru po dobu dvaceti týdnů. Navzdory přesvědčení některých amerických odborníků se tedy zdá, že léčit chronickou lymeskou borreliózu intravenózně podávanými antibiotiky po dobu několika měsíců až let není rozhodně běžná praxe. Na druhou stranu některé skupiny lékařů ve Spojených státech mají zájem na tom, aby dlouhodobá terapie chronické lymeské borreliózy byla zakotvena v legislativě a běžně hrazena zdravotními pojišťovnami.

(vek)

Zdroje:
Johnson M., Feder H. M. Jr.: Chronic Lyme Disease: A Survey of Connecticut Primary Care Physicians. J Pediatr. 2010. Publikováno před tiskem on-line 31. srpna 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Česká republika: opravdu známe důvody vzrůstu výskytu klíšťové encefalitidy?

V průběhu posledních dvou dekád byl v Evropě patrný výrazný nárůst incidence onemocnění klíšťovou encefalitidou.

Laboratorní možnosti diagnostiky klíšťové encefalitidy

Klíšťová encefalitida je nejvýznamnější virové onemocnění mozku v regionu Evropy a Asie. Její současná diagnostika je založena na průkazu specifických IgM a IgG protilátek. Zejména v časných stadiích může být přínosná i metoda PCR.

Kazuistika: Lymeská borrelióza doprovázená amyopatickou dermatomyozitidou a rychle progredující intersticiální plicní fibrózou

Současný výskyt dermatomyozitidy byl při nákaze lymeskou borreliózou dosud popsán pouze v devíti případech. Ačkoliv je známo, že lymeská borrelióza může vyvolat klinické projevy typické pro některá systémová onemocnění pojiva, nedávno publikovaná kazuistika poprvé zaznamenává případ akutní infekce lymeskou borreliózou, která byla jen o dva měsíce později následována vážnou a posléze fatální intersticiální plicní fibrózou.Všechny novinky