Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Autismus a lymeská borrelióza: existuje spojení?

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 17.9.2010

Autismus a lymeská borrelióza: existuje spojení?

Podle studie publikované v časopise Medical Hypotheses může hrát lymeská borrelióza významnou roli při vzniku autismu. Tým několika lékařů vedený Robertem Bransfieldem zaznamenal při analýze těchto dvou na první pohled odlišných onemocnění několik společných rysů z hlediska epidemiologie, symptomů, některých kazuistik a výsledků laboratorních testů.

Vznik této studie a také dalších jí podobných umožnila nadace s názvem Lyme-Induced Autism (LIA) založená v roce 2006 skupinou rodičů autistických dětí. Ti měli podezření, že existuje přímá souvislost mezi lymeskou borreliózou a vznikem autismu, uvědomovali si však potřebnost objektivního výzkumu a důkazů. Nadace nakonec dokázala ke spolupráci na studii přesvědčit i mnohé uznávané lékaře z oboru.

Charles Ray Jones, považovaný za jednoho z největších odborníků na lymeskou borreliózu u dětí, byl jedním z devíti prezentujících, kteří se objevili na konferenci pořádané nadací LIA v roce 2008. Podle něj významná část dětí s lymeskou borreliózou, které léčil, měla problémy autistického charakteru. Lymeská borrelióza není podle doktora Jonese a jeho kolegů rozhodně jedinou příčinou autismu, na jeho vzniku se podílí mnoho dalších genetických i získaných faktorů.

Na druhou stranu se infekce lymeskou borreliózou ve Spojených státech v poslední době velmi rozšířila a v případě autismu je situace podobná. Zároveň existují korelace mezi geografickým výskytem těchto dvou onemocnění. Někteří odborníci jsou toho názoru, že lymeská borrelióza může být během těhotenství přenesena na dítě od matky, která o svém onemocnění ani neví.

Příznivci nadace LIA doufají, že odborné studie o možném vztahu mezi lymeskou borreliózou a autismem pomohou k tomuto tématu přitáhnout více pozornosti, především mezi dalšími odborníky. Podle nich totiž spojitost mezi oběma onemocněními tušili mnozí lidé již dávno, avšak nyní je potřeba podložit tuto hypotézu důkazy a fakty, aby mohla být přijata také větší částí odborné veřejnosti.

(vek)

Zdroj:
Bransfield R. C. et al.: The association between tick-borne infections, Lyme borreliosis and autism spectrum disorders. Med Hypotheses 70: 967–74, 2008.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bakterie pomáhají v boji proti malárii

Zhruba polovina světové populace stále žije v oblastech, kde hrozí nákaza malárií. Jednou z možností, jak omezit šíření malárie a dalších nemocí běžně přenášených komáry, je omezit výskyt právě komárů.

Může vyšší hladina cholesterolu zhoršovat průběh klíšťových onemocnění?

Lidé s vysokou hladinou cholesterolu mohou být náchylnější k některým onemocněním přenášeným klíšťaty. Naznačují to výsledky studie na myších, kterou publikovali američtí vědci v časopise Journal of Infectious Diseases.

Mechanismus perzistence viru klíšťové encefalitidy v přírodě: význam různých cest přenosu

Patogeny ze skupiny flavivirů, mezi které patří i virus klíšťové encefalitidy, se udržují v populaci klíšťat na relativně nízké, avšak stálé hladině. Proti jejich perzistenci v přírodě mluví fakt, že infekční perioda u jejich savčích hostitelů je relativně krátká, omezená na dobu dvou až tří dnů.Všechny novinky