Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Aktuální číslo
Archiv čísel
Informace o časopisu
Redakční rada
Redakce
Předplatné
Pokyny pro autory a recenzenty
Kontakt

TERAPEUTICKÉ MONOKLONÁLNÍ PROTILÁTKY V KLINICKÉ LABORATOŘI

Autoři: Malíčková K.

Autoři - působiště: Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha

Článek: Klin. Biochem. Metab., 25, 2017, No. 3, p. 101-107
Počet zobrazení článku: 67x

Specializace: biochemie nukleární medicína nutriční terapeut
uzamčeno uzamčeno

Therapeutic monoclonal antibodies in clinical laboratory

Monoclonal antibody therapy is a form of immunotherapy that uses monoclonal antibodies to bind monospecifically to certain proteins or cells. This may then stimulate the patient’s immune system to attack those targets. About 50 monoclonal antibodies are currently accepted for clinical use as therapeutics, with many others been at various trial stages. Therapeutic monoclonal antibodies display an interindividual variability in their efficacy and side effects, which must be taken into consideration in clinical praxis. Biological monitoring of serum drug levels and antibodies to these drugs allowing for individualized prescription and dose adjustments may lead to therapeutic optimization and limitation of the high costs of this kind of treatment.

Keywords:
Monoclonal antibodies, efficacy, side effects, trough levels, immunogenicity, anti-drug antibodies.


 
předchozí článek  
zobrazit obsah  zobrazit obsah  
 
následující článek
 

Souhrn

Léčba monoklonálními protilátkami je formou imunoterapie, která využívá monospecifické vazby monoklonálních protilátek na cílové proteiny nebo jiné buněčné struktury, a jejímž cílem je stimulace odpovědi pacientova imunitního systému vůči těmto cílovým strukturám. Aktuálně je schváleno pro léčebné využití 50 monoklonálních protilátek a ve vývoji je mnoho dalších druhů. Terapeutické monoklonální protilátky vykazují interindividuální variabilitu účinku a nežádoucích reakcí, se kterou je v praxi potřebné počítat. Monitorování sérových hladin léčiv a protilátek proti nim přispívá k individualizaci léčby, personalizaci dávkování a tím k optimalizaci léčby a nákladů na tuto finančně velmi náročnou léčebnou modalitu.

Klíčová slova:
Monoklonální protilátky, účinnost, nežádoucí účinky, údolní koncentrace, imunogenicita, protilátky proti biologickým léčivům.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 
 
 
 
 
 
 

nejčtenější články